SEC Başkanı Kongrede konuştu: Bitcoin ve altcoin’lerle ilgili önemli açıklamalar yaptı

Investing.com – ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto topluluğunun merakla beklediği Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde ifadesini verdi. 

Gensler, konuşmasını SEC’in teknoloji konusunda tarafsız olma ve ön yargılı olmama temeline oturturken tüm kripto varlıkların direkt olarak menkul kıymet sınıfına dahil edilmemesi gerektiğini kabul etti. Ancak Gensler, kripto para sektöründeki sorunların uyumsuzluğa yol açtığını belirtti ve bunun sürpriz olmadığını söyledi. Bu bağlamda kripto varlıkların büyük çoğunluğunun yatırım sözleşmesi testine uygun olduğunu ve bu varlıkların menkul kıymet yasalarına tabi olması gerektiği düşüncesini yineledi.

Gary Gensler, ayrıca kripto sektörünün mevcut konumunu 1920 yılı öncesi menkul kıymet yasalarının yürürlüğe girmediği döneme benzetti. Bu yüzden kripto varlıkların menkul kıymet yasası kapsamına alınmasını isteyen SEC Başkanı, böylece kripto borsalarının da gözetimini sağlamak adına yeni kurallar belirlenmesini önerdi.

Duruşma sırasında bir kongre üyesi ise Gensler’e ülkenin finansal geleceği için fırsatları yok etme pahasına da olsa kurumun gücünü artırmak adına çalışmaya devam ettiğini söyleyerek tepkisini ortaya koydu. Bunun yanında Kongre Üyesi Patrick McHenry, Gensler’in iflas eden kripto borsası FTX ve kurucusu Sam Bankman-Fried ile ilişkisi konusunda şeffaflık eksikliği olduğunu dile getirerek dikkatleri üzerine çekti. 

Gensler Bitcoin’i menkul kıymet olarak görmediğini yineledi

SEC Başkanı, Bitcoin’in statüsünü de ele alarak en büyük kripto para biriminin menkul kıymet kategorisine girmediğini açıkça ifade etti. Ancak Gensler’in Bitcoin’den bahsederken bir emtia olduğunu söylemekten kaçınması da çeşitli spekülasyonlara yol açarak kafaları karıştırdı. 

Sonuç olarak SEC, kripto sektörüne yönelik sert yaptırımlara devam ederken eleştirilere rağmen kararlı duruşuna devam ediyor. SEC’in ısrarlı tavrı, ABD’de kripto sektörüne yönelik belirsizliğin devam etmesine katkıda bulunuyor. Bununla birlikte Finansal Hizmetler Komitesi, ülkede kripto düzenlemelerine yönelik 5 yasa tasarısına yeşil ışık yaksa da sürecin önünde uzun bir yol haritası bulunuyor. Kripto topluluğu ise mevcut durumu değiştirebilecek radikal kararların alınmasını beklemeye devam ediyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx