Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 2’nci pisti açılıyor

Bakan Uraloğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Uraloğlu, İş yaparken, kamu kaynağı kullandıklarını, kamu adına iş yaptıklarını ve bunun sorumluluğunu taşıdıklarını belirtti. Bakan Uraloğlu,“Yaptığımız işleri ona göre yapmaya çalışıyoruz. Kamu özel iş birliğini daha çok kara yollarında kullanıyoruz. Yap-işlet devret modeli tamamen bir hesap yöntemidir” dedi.

Uraloğlu, Yap-işlet-devret modeliyle yapılan projelerin sağladığı faydaya dikkat çekti.  “Avrasya Tüneli’ni ve Marmaray’ı kullanıyoruz. Şimdi ben 1-10 Kasım’da Kuzey Marmara Otoyolu’nu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü, Avrasya Tüneli’ni ve Marmaray’ı kapatıyoruz dersem ne derdiniz?” ifadesini kullandı.

Uraloğlu, başka bir soru üzerine, “Haydar Paşa Garı’nın birilerine satılması, devredilmesi gündemimizde yok. Kime devrediyoruz, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza devrediyoruz. Orada turistik destinasyonu İstanbul’a ve ülkemize kazandırmış olacağız. Asli görevlerini de yürütmeye devam edecek” dedi.

Türk Hava Yolları’nda uçak alımında TUSAŞ’ın sürece dahil olup olmayacağının sorusuna Uraloğlu, “Kesinlikle sürecin içinde. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki 2’inci pist bitti. Bugünlerde, Sayın Cumhurbaşkanımızın müsait olduğu bir programla resmi açılışını yapacağız” dedi.

Bakan Uraloğlu, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda günlük tek pistteki uçuş sayısının 700 ve bugün itibariyle de yıllık 36 milyon yolcuya hizmet etmeye başladığını belirtti.

Uraloğlu, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerde ulaştırma yapılarında, Malatya-Adıyaman arasındaki demiryolu hattı ve Hatay Havalimanı dışında ciddi bir aksaklığın olmadığını anımsatarak, yapıların gereken performansı gösterdiğini söyledi.

Uraloğlu, ulaşımda enerji tüketiminin yeşil ve çevreci olmasına gayret ettiklerini belirterek, Çanakkale Köprüsü’nde deniz içerisindeki temelleri oluştururken oradaki canlı yaşamına göre hareket ettiklerini anlattı.

Olası İstanbul depremiyle ilgili Bakanlık olarak gereken bütün önlemleri aldıklarına dikkati çeken Uraloğlu, “15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki askı halatları değiştirildi. Viyadüklerdeki ve yollardaki her türlü önlemi aldık. İstanbul’da Bakanlığımıza bağlı yapılarda bir riskimiz yok” ifadelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx