Otizmli çocuklara bakanlıktan ziyaret

HABER MERKEZİ – Çocuklarını okula bırakıp alan Şekerci, aralarda da minibüsüyle temizlik malzemesi satıyor. DHA’nın haberinin ardından otizmli iki çocuğu için toplamda 10 bin TL engelli bakım parası alan baba Şeker’in evini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Çocuklarla ilgili hazırlanan rapor bekleniyor.

Tek başına bakıyor

Mardin’de yaşayan Şekerci ailesinin oğulları Furkan’a (14), dünyaya geldikten sonra yüzde 90 otizm teşhisi koyuldu. Aile, çocuklarının daha iyi eğitim alabilmesi için Antalya’ya taşındı. Burada da iki kızları dünyaya gelen ailenin en küçük çocukları Zehra’da da (4) otizm teşhis edildi. Şekerci, 2 yıl önce çocuklarıyla ilgilenmek için işini değiştirdi. Bu süreçte eşinden boşanan Şeyhmus Şekerci, üç çocuğuna tek başına bakmaya başladı.

Çocuklarını okula kaydettiren Şekerci, bir süre sonra minibüsüyle temizlik malzemeleri satmaya başladı. Okuldan arta kalan zamanlarda çocuklarını bırakacak yer bulamayan Şekerci, malzeme taşıdığı aracında çocuklarını da yanında götürmeye başladı.

Şeyhmus Şekerci, “Çocuklar engelli olduğu için kendi ailemiz bile sahip çıkmıyor. Onlar için her şeyden fedakârlık ettim. İşimi bırakmak zorunda kaldım. Anneleri bıraktı, evliliğim bitti” diye konuştu.

‘Engelli maaşı az, yetmiyor’

Milliyet’e otizmli her bir çocuğu için aylık 5 bin TL engelli bakım maaşı aldığını anlatan Şekerci, “İki çocuğum için 10 bin TL aylık maaş alıyorum. Ama sadece kiram 5 bin TL. Çocuklarım okula gidiyor. Bu para çocukların bakımına yetmiyor” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerinin evine geldiğini ifade eden Şekerci, “Çocuklarımın daha iyi eğitim alabilmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Bakanlık yetkilileri inceleme yaptıktan sonra bir rapor hazırlayacaklarını söyledi” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx