Kimpur’dan 2023’ün ilk yarısında rekor seviyede 598 milyon TL’lik net kâr

Türkiye’nin ‘En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu’ içerisinde yer alan, yüzde yüz yerli poliüretan sistem üreticilerinden Kimpur, 2023 yılının ikinci çeyreğine dair finansal sonuçlarını açıkladı. İkinci çeyrek dönem net kârını bir önceki yıla göre %148 artıran Kimpur, 2023’ün ilk yarısında 3,6 milyar TL’lik konsolide gelir elde etti.

40 yıllık deneyimi ile poliüretan sektörünün önde gelen şirketlerinden Kimpur, 2023 yılı ikinci çeyrek dönem sonuçlarını açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıklanan finansal tablolara göre, Kimpur’un 2023 yılının ilk 6 ayında konsolide gelirleri %65 artış ile 3,6 milyar TL olarak gerçekleşti (2022 ilk 6 ay: 2,2 milyar TL). Kimpur’un 2023 yılının ilk 6 ayında brüt karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %93 artarak 732 milyon TL olurken (Brüt kâr marjı 2023 ilk 6 ay: %20,3; 2022 aynı dönem: %17,3); Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karı (FAVÖK) ise %72 artış ile 716 milyon TL’ye yükseldi. (FAVÖK marjı 2023 ilk 6 ay: %19,9; 2022 aynı dönem: %19,0). 

 

Rekor seviyede dönem net kârı 

Kimpur’un dönem kârı 2022 yılının ilk yarısına göre %68 artışla 356 milyon TL’den 598 milyon TL’ye yükseldi. Ocak–Haziran 2023 döneminde yurt içi ve ihracat pazarlarında 72 bin ton poliüretan sistemleri satışı ile, bir önceki yılın ilk yarısına göre miktarsal olarak %42’lik güçlü bir büyüme gerçekleştirdi. Kârlılık ve konsolide gelirlerdeki önemli artışın yanı sıra bilanço yönetimindeki başarısını da sürdüren Kimpur, Net Finansal Borçluluk / FAVÖK oranını 1’in altında, 0,77 seviyesinde muhafaza etti.

 

‘’Yükselen karlılık ve stratejik yatırımlarla hedeflerimize doğru ilerliyoruz’’ 

Kimpur CEO’su Cavidan Karaca, ilk 6 aylık performansla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: ‘’40 yıllık deneyimimizle poliüretan sektöründe öncü firma olarak, 2023 yılının ilk yarısında gösterdiğimiz güçlü performanstan gurur duyuyoruz. Bu dönemde brüt, operasyonel ve net karlılıkta rekor seviyede bir başarı elde ettik ve 3,6 milyar TL’lik konsolide gelir elde ettik.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi, gelecekte de global bir oyuncu olma hedefimiz doğrultusunda adımlarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Yükselen kârlılık ve stratejik yatırımlarla hedeflerimize doğru ilerliyoruz. Letonya’daki yeni üretim üssümüzle Avrupa pazarında gücümüze güç katarken, Düzce’de inşa ettiğimiz yeni üretim tesisimizde de ilk üretimimizi gerçekleştirdik. Bu yatırımlar sayesinde üretim kapasitemizi önemli ölçüde artırarak rekabet gücümüzü yükseltmeyi hedefliyoruz. Ayrıca, Ar-Ge çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda mevcut poliüretan sistemlerimiz için alternatif çözümler üretirken, ürün yaşam döngümüzü iyileştirmek adına çalışmalar yaparak sürdürülebilir ürün gamımızda çeşitlilik sağlıyoruz. Savunma sanayine yönelik projeler geliştirerek Türk savunma sanayinin gelişimine katkıda bulunmayı ve güvenlik güçlerimize en üst düzeyde destek olmayı amaçlıyoruz.’’

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx