Yusuf İslam: Benim hislerim her vakit barıştan yana

Cat Stevens ismiyle yaptığı albümlerle 1960 ve 1970’li yıllara damga vuran, 1977’de ise Müslüman olmayı seçen sanatçı, yaptığı açıklamada, hayranlarıyla ortasındaki bağın müzikle hudutlu kalmadığını lisana getirdi.

Usta sanatçı, müziklerini dinleyenler ve hayranları tarafından arayan kişi olarak tanındığını aktararak, “Biliyorsunuz, ben çok farklı bir geçmişe sahibim” sözlerini kullandı.

Asi ve yiğit olduğunu lisana getiren İslam, bildiklerinden çok daha fazlasının olduğunu anladığında, içinde bulunduğu çerçevenin dışına çıkmak istediğine işaret etti.

AA’da yer alan habere nazaran, İslam’ın açıklamaları şu biçimde…

“Ön yargıları yıkmak”

“Biri çıkıp ön yargı duvarlarını yıkıp zorlukların üstesinden geldiğinde, insanlarda yankı uyandırıyor. Hayranlarımla aramızdaki şahane kontağın bundan kaynaklandığını düşünüyorum. Zira bir kapıdan geçip, Müslüman olacak kadar cesurdum. Bence bu büyük bir şeydi.”


“Bu paylaştığımız ortak bir rüya”

Yusuf İslam, sevilen müziklerini seslendireceği Türkiye konserlerine de değinerek, gerçek manadaki birinci konserleri olacağını belirterek, “Bu benim için çok değerli bir şey. Umarım herkes yaptığım işi hakikaten sever. Tanıdık müziklerin yanı sıra birtakım sürprizler de olacak” dedi.

Konser programına ait ayrıntı vermeyen sanatçı, izleyicilerin konser gününü beklemesi gerektiğini söyledi.

“Benim hislerim her vakit barıştan yana”

“Biliyorsunuz benim hislerim her vakit barıştan yana. Türkiye’nin geçmişte çok dayak yediğini, çokça baskı altında kaldığını biliyorum. Müzik bazen bizi bu dünyada bulamadığımız ancak hayalini kurduğumuz yere götürebilir. Bence bu paylaştığımız ortak bir düş. Milliyeti, ülkesi yahut pasaportu ne olursa olsun, dünyanın her yerinde pek çok insan bu manada fikir birliğine sahip. İşte müziğin değerli rol oynayabileceği yer burası.”


“Barış yalnızca kavramlardan ibaret değil”

Barışın çok karmaşık bir konsepti olduğunun altını çizen sanatçı, “Barış yalnızca bir kavramdan ibaret değil. Birçok insan için gerçek hayatta bir karşılığı da yok. Bunun nedeni, birçok insanın aç olması, insanların konutlarının olmaması, savaşın içinde yaşıyor olmasıdır. Biliyorsunuz bu çok karmaşık bir şey. Bu nedenle düşündüğüm birinci şey insanların karnını doyurmaya çalışmak” diye konuştu.

“Hayalini kurduğumuz barışın gelmesi için dua ediyoruz”

Hazreti Muhammed’in insanları doyurmanın, barışı ve selamı yaymanın ehemmiyetini vurguladığı kelamlarına işaret eden İslam, “Bu nedenle organizasyonumuzun sloganı Barış Treni. Elimizden geldiğince aç insanların karnını doyurmaya çalışıyoruz ve Allah’ın, hayalini kurduğumuz barışı getirmesi için dua ediyoruz” sözlerine yer verdi.

“Biliyorsunuz ben Hristiyan eğitimi aldım”

“Hristiyanlıkta da hayırseverliğe büyük bir vurgu var. Bu doğal zira ekseriyetle, ‘Zengin olursam yoksullara yardım edeceğim.’ diyerek kelam verirsiniz. Kimileri bu kelamı unutur. Ben yalnızca bu kelamı tutmaya çalıştım, hepsi bu.”


AKM övgüsü

Konser vereceği yerlerden biri olan Atatürk Kültür Merkezi’ni (AKM) gezerek bilgi alan İslam, AKM’nin harika ve inanılmaz bir bina olduğunu belirterek, “Bu meydandan bir çok kere geçtim lakin birinci sefer bu türlü hoş bir bina görüyorum. Bu bina Türkiye’nin gelişimini temsil ediyor. Türkiye pek çok inanılmaz değişim yaşadı. Bu yapı da onlardan biri.” dedi.

Konser verecek

Dünyaca ünlü sanatçı, “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri” kapsamında 19 Ekim’de İstanbul AKM’de, 23 Ekim’de ise CSO Ada Ankara’da konser verecek.

Yorumcu, müzik kelamı müellifi ve müzisyen Yusuf İslam’ın “Father & Son”, “Wild World” ve “Peace Train” üzere sevilen yapıtlarını seslendireceği Türkiye konserlerinin geliri, yardım kuruluşu Peace Train’e bağışlanacak.

Sosyal projelere verdiği takviyeler ve İngiltere’deki Yusuf İslam Vakfı aracılığıyla yaptığı yardım faaliyetleriyle de evvel çıkan sanatkarın Türkiye konserleri, 2023’te gerçekleştireceği memleketler arası turnesine de öncülük edecek.

Related Posts

Kanye West Kim Kardashian’ı unutamıyor! Barışmak için kayınvalidesini profil resmi yaptı

Uzun yıllardır psikolojik hastalıkla mücadele eden ABD’li sanatçı Kanye West, eski eşi Kim Kardashian’ın annesi Kris Jenner’ı profil fotoğrafı …

İdo Tatlıses’ten Yasemin Şefkatli’ye 200 bin TL’lik jest

Ünlü türkücü İbrahim Tatlıses’in oğlu İdo Tatlıses, karısı Yasemin Şefkatli’ye değişik bir jestte bulundu. İdo, GSM operatörlerinden haftalarca …

Apartmanı yakmak isteyen Gökhan Güney’in gelini yeniden mahalleyi karıştırdı

Geçtiğimiz gece Esenyurt Süleymaniye Mahallesi’nde meydana gelen olayda Ece Güney’in oturduğu binada pazartesi günü yangın çıkması üzerine …

Fethiye’de denizin rengi turkuaza döndü

Muğla’nın Fethiye ilçe merkezine 13 kilometre uzaklıktaki Ölüdeniz Plajı’nda denizin rengi görenleri şaşırttı. Tatile gelenler ise bu görüntüyü …

Tolga Güleç: Yasemin’le beş ay çok büyük bir aşk yaşadık

Başrollerini Tolga Güleç, Cansu Tosun ve Özlem Maden’nin paylaştığı romantik-dram türündeki ‘Beni Sev’ filminin ekibi, Yalova’da gerçekleşen …

Bikinili pozlarını paylaşan 44 yaşındaki Emine Ün, fiziğiyle görenleri hayran bırakıyor

Bir döneme damgasını vuran 44 yaşındaki Emine Ün’ün kız kardeşi ve eski eşinin ihanetiyle sarsıldığı iddia edildi. Özel hayatıyla gündemden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.