Ukrayna, Rusya’nın Zaporojye Nükleer Santrali’nde “büyük bir kaza” planladığını iddia etti

T24 Dış Haberler

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Kiev’in beklenen karşı saldırısını püskürtmek için işgal altındaki Zaporojye Nükleer Santrali’nde büyük bir kaza “simüle edeceğini” iddia etti.

Ukrayna’nın Rus işgali altındaki güney bölgesinde bulunan santral üzerinden taraflar birbirlerine suçlamalar yöneltmeye devam ediyor. Avrupa’nın en büyüğü olan santralin çevresi birçok kez topçu ateşiyle hedef alınırken, dünya potansiyel bir felaket karşısında nefeslerini tutuyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın istihbarat biriminden cuma günü yapılan açıklamada, “Ruslar büyük bir provokasyona hazırlanıyor. Yakın zamanda Zaporojye Nükleer Santrali’nde bir kazayı meydana gelmiş gibi gösterecekler” denildi.

Yapılan açıklamada Ukrayna istihbaratı, santral bölgesine Rusya’nın kendisinin bir saldırı düzenleyeceğini sonra da nükleer sızıntı yaşandığını söyleyeceğini iddia etti.

İstihbarat, Rusya’nın yaşananlardan “tabii ki Ukrayna’yı sorumlu tutacağını” ifade etti.

Al Jazeera’nın aktardığına göre radyoaktif sızın yaşanması durumunda uluslararası yetkililer bölgeye gelecek ve bu da çatışmaların durmasına sebep olacak. Rusya, böyle bir durumda Ukrayna’nın karşı saldırısından önce gücünü toplamak için zaman kazanabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir