Sri Lanka’da isyan büyüyor: Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin meskeni ateşe verildi!

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe‘nin parlamentoda ülke iktisadının çöktüğünü açıklamasının akabinde ülkede sokaklar karışmıştı.

Bugün bir ortaya gelen binlerce kişinin, Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa’nın başkanlık konutunu basmasının akabinde Başbakan Wickremesinghe istifa kararı aldı.

Başbakan Sözcüsü Dinouk Colombage, Wickremesinghe’nin parti başkanlarına yeni bir hükümet üzerinde muahedeye varıldığında istifa edeceğini söylediğini açıkladı. Parlamentodaki muhalefet partileri ise, tüm partilerden oluşan bir hükümet kurmak için çalışmalarına başladı.

Samagi Jana Balawegaya Partisi Milletvekili Rauff Hakeem yaptığı açıklamada, meclisteki siyasi parti başkanlarının bir ortaya geldiğini ve Rajapaksa ile Wickremesinghe’nin istifa etmelerini talep etmeye karar verdiklerini söyledi.

Hakeem ayrıyeten, parlamento liderinin süreksiz cumhurbaşkanı olarak vazifesi devralması ve süreksiz bir hükümet üzerinde çalışması gerektiği konusunda da fikir birliğine varıldığını bildirdi.

İSTİFASINI BU SÖZLERLE DUYURDU

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Başbakan Wickremesinghe ise, “Tüm vatandaşların güvenliği dahil olmak üzere, hükümetin sürekliliğini sağlamak için parti önderlerinin bütün partilerin iştirakiyle kurulacak bir hükümet konusundaki tavsiyesini kabul ediyorum. Bunu kolaylaştırmak için de istifa edeceğim” tabirlerini kullandı.

GÖSTERİCİLER DEVLET LİDERİ RAJAPAKSA’NIN İSTİFASINI İSTİYOR

1948’de İngiltere‘den bağımsızlığını kazanmasından bu yana en berbat ekonomik krizin görüldüğü Sri Lanka’da hükümetin kâfi dövize sahip olmaması nedeniyle besin, akaryakıt derdi ve günde 13 saate varan elektrik kesintileri yaşanıyor. Temel gereksinim hususlarına erişemeyen ve ekonomik krizi protesto eden göstericiler, ekonomiyi âlâ yönetemediği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa’nın istifasını talep ediyor. Rajapaksa ise istifa etmeyi reddediyor.

Gösterilerin şiddet olaylarına dönüşmesi nedeniyle muhalefetin artan baskısının akabinde 9 Mayıs’ta Başbakan Mahinda Rajapaksa istifa etmişti.

Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa, boşalan başbakanlık koltuğuna Wickremesinghe’yi atamıştı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen edilen ülkede orduya kanunları çiğneyenlerin, yağma ve vandallık yapanların görüldüğü yerde vurulması buyruğu verilmişti.

Sri Lanka hükümeti mayıs ayında Memleketler arası Para Fonu’ndan (IMF) yardım talep etmişti. Ülke idaresi, IMF ile kurtarma paketine ait yürütülen müzakerelerin sonucunu bekleyene kadar bu yıl geri ödenmesi gereken milyarlarca dolarlık dış borcun ödemesini askıya aldığını duyurmuştu. Ülkenin 2026 yılına kadar yıllık ortalama 5 milyar dolar ödeme yapması gerekiyor.

BAŞBAKANLIK KONUTU YAKILDI

Halk ayrıyeten Başbakan Wickremesinghe’nin özel konutu önünde toplanarak meskeni ateşe verdi.

Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Protestocular zorla Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin özel konutuna girdi ve konutu ateş verdi” denildi.

Related Posts

Mohammed’e kaza şoku

Galatasaray’ın Nantes’e kiraladığı ünlü futbolcu Mustafa Muhammed’in 2 milyon lira değerinde lüks cipiyle seyreden arkadaşı Mısır uyruklu Amr …

ABD ve Ukrayna savunma bakanları görüştü

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. ABD Savunma Bakanlığı’ndan …

Ünlü direktör Petersen ömrünü yitirdi

“Das Boot”, “Air Force One”, “Troy” üzere sinemalarıyla ünlenen Alman direktör Wolfgang Petersen vefat etti. Yaşamını Los Angeles’ta sürdüren …

Fındık emekçilerini taşıyan traktör devrildi: 1 kişi hayatını kaybetti, 12 yaralı

Kaza saat 19.00 sıralarında, Gölyaka ilçesi Toptepe mevkisinde meydana geldi. Hamamüstü Köyündeki fındık tarlasından aldığı personeller ile Düzce …

Ukrayna: Ağustos sonuna kadar 10 gemiye daha tahıl yüklemesi yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, 22 Temmuz’da İstanbul’da, Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM …

Ontario Başbakanı Ford, konuşurken ağzına giren arıyı çiğnedi

Kanada’nın Ontario eyaletindeki hükümetin başkanı, konuşması sırasında bir talihsizlik yaşadı. Başbakan Doug Ford, düzenlediği basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.