Srebrenitsalı Mevlida Nine, yıllar sonra bulunan bir oğlunu ve eşini defnedecek

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın akabinde yaşanan en büyük insanlık trajedisi, Srebrenitsa soykırımının 27. yılı.

Anma merasimlerinde oğlu ve eşini toprağa vermeye hazırlanan acılı anne Mevlida Hukic, oğullarından birini evvelki yıllarda Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnettiğini söyledi.

En küçük oğlu Samir hala kayıp

AA’nın aktardığına nazaran; Hukic, soykırımda öldürülen en küçük oğlu Samir’in kemiklerine hala ulaşılamadığını, Boşnak sivillerin inançlı bölgeye ulaşmak için kullandığı güzergahtan sağ çıkmayı başaran oğlu Zuhdo ile hayatını sürdürdüğünü söz etti.

Eşi ve çocuklarından ayrıldığı anı unutamıyor

Srebrenitsalı anne Hukic, 27 yıldır her gün ilaç kullandığını belirterek eşi ve oğullarının ayrılma anlarının hiç aklından çıkmadığını anlattı.

“Çocuklarımı hala düşümde görüyorum”

Hukic, çocuklarını uygun ve ahlaklı büyüttüğünü söyleyerek “İnsanlar onlara hayrandı. Öldürüldükten sonra onları daima hayalimde gördüm. Hala görüyorum ve ağlıyorum. Hala zorlanıyorum. Çocuk büyütüp onları yanlışsız yola iletmek kolay değildi. Artık ise yoklar. Allah ne kadar ömür verir de yaşarım bilmiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Kimseden nefret etmiyorum, fakat katiller hak ettiklerini bulsun”

Bratunac’da iki erkek kardeşini kaybettiğini, annesinin ise hüzünden hayatını yitirdiğini anlatan Hukic, “Kimseden nefret etmiyorum lakin bir Müslüman olarak, Allah’tan o katillere hak ettiklerini vermesini istiyorum. Her şeye karşın tekrar bir arada yaşamak zorundayız. Umarım tıpkı şeyler tekrar yaşanmaz, daima barış olur. Daima yeniden bir şey olur mu korkusu ile yaşıyorum.” dedi.

Cenazesi bulunan oğlunu hayalinde gördü

Kayıp oğlu Samir’i bulma umuduyla yaşadığını kaydeden gözü yaşlı anne Hukic, “En son bu yıl toprağa verilecek oğlum Sejad’ı düşümde görmüştüm. Düşümde meskene girmek üzereyken, onun merdivenlerin altında saklandığını gördüm ve ona orada ne yaptığını sordum. Birden uyandım ve ağlamaya başladım.” diye konuştu.

Bu yıl 11 Temmuz’da düzenlenecek anma ve cenaze merasiminde 50 soykırım kurbanı daha toprağa verilecek.

Srebrenitsa katliamı

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin akabinde Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin denetimindeki bölgeye ulaşmasına müsaade veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlar, fabrikalar ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın akabinde kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin akabinde her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen merasimle toprağa veriliyor.

Potoçari Anıt Mezarlığı’nda 6 bin 671 soykırım kurbanının mezarı bulunuyor.

Sırp ordusundan kaçan Boşnakların vefat yürüyüşü..

Related Posts

Mohammed’e kaza şoku

Galatasaray’ın Nantes’e kiraladığı ünlü futbolcu Mustafa Muhammed’in 2 milyon lira değerinde lüks cipiyle seyreden arkadaşı Mısır uyruklu Amr …

ABD ve Ukrayna savunma bakanları görüştü

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. ABD Savunma Bakanlığı’ndan …

Ünlü direktör Petersen ömrünü yitirdi

“Das Boot”, “Air Force One”, “Troy” üzere sinemalarıyla ünlenen Alman direktör Wolfgang Petersen vefat etti. Yaşamını Los Angeles’ta sürdüren …

Fındık emekçilerini taşıyan traktör devrildi: 1 kişi hayatını kaybetti, 12 yaralı

Kaza saat 19.00 sıralarında, Gölyaka ilçesi Toptepe mevkisinde meydana geldi. Hamamüstü Köyündeki fındık tarlasından aldığı personeller ile Düzce …

Ukrayna: Ağustos sonuna kadar 10 gemiye daha tahıl yüklemesi yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, 22 Temmuz’da İstanbul’da, Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM …

Ontario Başbakanı Ford, konuşurken ağzına giren arıyı çiğnedi

Kanada’nın Ontario eyaletindeki hükümetin başkanı, konuşması sırasında bir talihsizlik yaşadı. Başbakan Doug Ford, düzenlediği basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.