Sancar’dan Soylu’ya: Kaset mi, doküman mi var, buyursun açıklasın

ANKARA – HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Pervin Buldan için, “Buldan’a Murat Karayılan’ın gönderdiği bir kaset var. Bunlar terör örgütünün esiri” savını “iftira” olarak kıymetlendirdi, “Kaset mi, doküman mi var, buyursun açıklasın. Açıklamıyorsa bir hata kanıtını saklama, iki iftira cürmü işliyor” dedi.

HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar Meclis’teki makamında İçişleri Bakanı Soylu’nun açıklamalarıyla ilgili bir küme gazetecinin sorularını yanıtladı. HDP’nin tüm faaliyetlerinin takip edildiğini, izlenip dinlendiğini belirten Sancar, “Kendimizden bu bahiste en ufak bir kuşkumuz yok. Biz siyasetimizi kendi kurumlarımızda ve kendi binalarımızda oluşturuyoruz” dedi.

Bakan Soylu’nun kendi hesapları için HDP üzerinden bu çeşit tezleri gündeme getirdiğini söyleyen Sancar, “Bugüne kadar ortaya attığı “iddia” demeyeceğim, “iftira”ların listesini sıralasam herhalde birkaç sayfa doldurur” diyerek son 1-2 yılda gündeme getirilen birtakım savları ve sonuçlarını hatırlattı.

‘FOTOĞRAF ALBÜMÜNÜ ANLATMAMIZA GEREK YOK’

Meclis’te 2021 yılı başındaki Gara operasyonu bilgilendirmesi sırasında Bakan Soylu’nun HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in Gara’ya gittiği teziyle ilgili rastgele bir delil ortaya koyamadığını söyleyen Mithat Sancar, “İçişleri Bakanı seviyesinde birinin bu cins iftiralarla hesap peşinde koşması Türkiye için nitekim önemli tehlikedir. Bu bir hatadır. Bunu yapma nedenlerini az çok her bir olayda net görebiliyoruz. Bu periyotta fazlaca tartışılıyordu. İsmi pek çok kabahat bağlantısı ile gündeme geliyordu. Fotoğraf albümünü zati anlatmamıza gerek yok. Bütün Türkiye çok net biliyor. Nerede bir çete, mafya yahut cürüm bağı içinde kişi varsa, neredeyse bunların büyük kısmı ile kendisinin fotoğrafları var” dedi.

‘HUKUKU ÇÖKERTEN MAFYATİK SİYASET’

Sancar, Soylu’nun Cizre’de AK Parti eski Cizre İlçe Lideri’ne taarruz ile ilgili de bir milletvekiline “iftira” attığını, Nusaybin’de azap yapıldığı argümanları üzerine ‘O adam teröre mesken sahipliği yapıyor’ kelamları üzerine tazminat ödemeye mahkum edildiğini, Pervin Buldan’ın tahlil sürecinde çekilen kimi fotoğrafları cürüm üzere kullandığını, Aysel Tuğluk’un annesinin defni sırasında saldırganlarla karakolda fotoğraf çektirdiğini, Anayasa Mahkemesi Lideri Zühtü Aslan’ı da tehdit ettiğini söyledi.

Bakan Soylu’nun “iftira”ların yanı sıra daima tehdit ve şantaj lisanı kullandığını belirten Sancar, “Ben buna hukuku çökerten mafyatik siyaset diyorum. Hukukun Türkiye’de ağır yaralar almasında Süleyman Soylu çok belirleyici bir rol oynuyor” dedi.

‘SUÇ İŞLERİ BAKANI’ LAFI TAM YERİNDE DURUYOR’

Bakan Soylu’nun toplumu zehirleyen bir “narko siyaset lisanı, tarzı” kullandığını söyleyen Sancar, “Kayyum siciline bakarsanız atadığı kayyumların yereldeki cürüm münasebetleri bugün mahkemelerde, Sayıştay’da, Meclis’te her yerde apaçık ortada duruyor. Münasebetiyle kendisi ile ilgili kullanılan ‘Suç İşleri Bakanı’ lafı hakikaten de tam yerinde duruyor” dedi.

‘KASET Mİ, EVRAK Mİ VAR, BUYURSUN AÇIKLASIN’

Bakan Soylu’nun Buldan ile ilgili son tezine da karşılık veren Sancar şunları söyledi:
“Söyleyeceğimiz şey çok net, buyursun açıklasın; ne varsa. Kaset mi var, evrak mi var, buyursun açıklasın. Açıklamıyorsa kabahat işliyor. İki hata işliyor. Bir cürüm kanıtını saklama, iki iftira hatası. Bizim bu hususlarda an ufak bir tereddüdümüz, telaşımız yok. Bu mafyatik üsluptur, hukuku çökertme üslubudur ve Türkiye’de maalesef İçişleri Bakanı pozisyonunda olan biri bunu sınırsız palavra ve iftiralarla yapmakta hiçbir beis görmüyor.”

‘GENSORU OLSA KENDİ PARTİSİNDEN DE EVET OYU VERİLEREK YARGILANMASININ ÖNÜ AÇILIRDI’

Eski sistem olsa Soylu ile ilgili tekraren gensoru önergesi verilip, kendi partisi içinden de buna ‘evet’ oyu verilerek yargılanmasının önünün açılmış olabileceğine dikkat çeken Sancar şöyle devam etti:
“Bir hesabı olduğu açık, biz görüyoruz bunu. Seçimler yaklaşıyor. Kendi partisi içinde iktidar yarışında bir pozisyon oluşturma eforu olabilir. İktidar bloğu içinde yeniden tıpkı halde kendisine sağlam bir yer, garantili, korunaklı pozisyon elde etmeye çalışıyor olabilir. Bütün bunları yaparken de iftiralarla bize saldırmayı bir usul olarak kullanıyor. Bugüne kadar ortaya attığı iftiralar hepsi kamuoyunun gözü önünde. Sicili kamuoyunun gözü önünde.”

Sancar, Buldan’a yönelik argümanlarla ilgili gerekli türel teşebbüslerde de bulunulacağını açıkladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.