Papa Francis: Savaş bir halde kışkırtıldı ve gerisindeki dramı görmüyoruz

Katolik Hıristiyanların manevî başkanı Papa Francis, geçen ay dini bir medya organına verdiği röportajda Ukrayna’daki savaşa dair açıklamalar yaptı.

La Civiltà Cattolica medya organı tarafından dün yayınlanan röportajda Papa Francis, soyut manada ‘iyi ve kötünün’ olmadığını belirterek ismini vermediği bir devlet adamıyla ‘NATO’nun Rusya’yı bir formda kışkırttığını’ içeren bir görüşmesini anlattı.

Papa Francis, Rusların cepheye paralı askerleri gönderdiğini ve bu askerlerin yaptığı gaddarlığın görüldüğünü belirterek “Sadece bunu görüyoruz ki bu (gaddarlık) fecidir ve tahminen de bir halde kışkırtılmış ya da önlenmemiş olan bu savaşın gerisinde gelişen tüm dramı görmüyoruz” dedi.

‘İYİ VE BERBATA İNDİRGEMEYE KARŞIYIM’

Papa Francis, kendisine açıklamalarından dolayı “Putin yanlısıdenmesinin kolay ve yanlış olacağını tabir ederek, “Çok karmaşık olan kökler ve çıkarlar hakkında düşünmeden, karmaşıklığı âlâ ve berbat ortasındaki ayrıma indirgemeye karşıyım” dedi.

‘RUSYA HESAPLAMA YANLIŞI YAPTI’

Papa Francis, Rusya’nın savaşın bir haftada biteceğini düşünerek yanlış hesaplama yaptığını vurgulayarak, Rusya’nın karşısında bahadır ve hayatta kalma çabası veren bir halk bulduğunu tabir etti.

Francis, Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill ile 40 dakikalık bir görüşme yaptığını, görüşmede kendilerinin din adamı olarak devletlere değil insanlara hizmet ettiklerini belirttiğini kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.