Mülteci merkezi inşaatına ‘porsuk’ engeli

Hollanda’da hükümetin Heumen ilçesinde açmayı planladığı 800 kişilik yeni mülteci kabul merkezi, ülkede koruma altında olan porsukların bölgede yuva yapmış olması nedeniyle askıya alındı. İltica ve göçten sorumlu Devlet Bakanı Eric van der Burg, “Üç porsuğu barındırmak, orada 800 kişiyi barındıramayacağımız anlamına geliyor” dedi.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Sığınmacı Kabul Merkezleri Kurumu (COA) inşaatın devam edebilmesi için, muafiyet talebiyle mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor.

MÜLTECİ MERKEZİ YAPILACAK BİNALAR KUNDAKLANMIŞTI

Hollanda’daki tek mülteci kabul merkezi olan Ter Apel, yoğun talep nedeniyle uzun süreden beri ihtiyaca yanıt veremiyor. Hükümet birkaç noktada yeni sığınma merkezi kurma girişiminde bulunsa da yerel halkın tepkisi nedeniyle bu gerçekleşmedi. Bazı bölgelerde sığınma merkezine dönüştürülecek binalar, göç karşıtları tarafından kundaklandı.

NESLİ TÜKENME TEHLİKESİ OLAN PORSUKLAR KORUMA ALTINDA

Hükümet bunun ardından Heumen ilçe belediyesini, 800 kişilik yeni sığınmacı kabul merkezi için ikna etti. Ancak bu kez de porsuk engeli çıktı. Merkezin yapılacağı alanda bulunan üç porsuk yuvası nedeniyle proje şimdilik durduruldu. Çünkü porsuklar, Hollanda’da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için koruma altına altında.

Porsuk ve Ağaç Vakfı (Das & Boom) isimli doğa koruma örgütü de nesli tükenmekte olan hayvanların yuvalarının üzerine sığınma merkezi yapılmasını önlemek üzere mahkemeye başvurmaya hazırlandıklarını açıkladı.

AŞIRI SAĞCI LİDER: PORSUKLARI SEVİYORUM

Yeni kabul merkezi açılmasına muhalefet eden göç ve mülteci karşıtı aşırı sağcı lider Geert Wilders, sosyal medya hesabından “Porsukları seviyorum” paylaşımında bulundu.

Porsukların demiryolu hatlarının altına yuva yapıp, buraları kazmaları nedeniyle geçtiğimiz haftalarda Friesland ve Kuzey Brabant eyaletlerinde tren seferleri aksamıştı.

Demiryollarının talebi üzerine, hatların yeniden onarımı ve tren seferlerinin başlayabilmesi için bu iki eyalette, porsuk koruma alanları ile ilgili muafiyet tanındı. Bakan Van der Burg, “Tren yolcuları için bu muafiyet mümkünse, bence 800 kişinin kabulü söz konusu olduğunda da mümkün olmalı” görüşünü savundu.

Sığınma merkezinin yapılacağı ilçenin bağlı olduğu Gelderland eyaleti yönetimi ve COA, muafiyet konusunda karar verilmeden önce kapsamlı bir ekolojik araştırma yapılmasını talep etti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir