Kolombiya Cumhurbaşkanı Petro, Clan del Golfo çetesinin ateşkesi bozduğunu bildirdi

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, tam barış politikası kapsamında 6 aylık ateşkes ilan edilen Clan del Golfo çetesinin ateşkesi bozduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Petro, Clan del Golfo çetesi ile uzlaşmaya varılmasına rağmen, ülkenin Antioquia yönetim bölgesi ve Bajo Cauca’da saldırılar düzenlendiğini dile getirdi.

Örgütün ateşkese riayet etmediğini söyleyen Petro, örgütün yasa dışı madencilik yaptığına, sivil halkı tehdit ettiğine ve kamu araçlarına zarar verdiğine dikkati çekti.

Petro, “Taza kentinin içme suyu borularına zarar vererek 48 bin kişiyi susuz bıraktılar. Clan del Golfo çetesi, yoksul insanlara karşı. Bir kentin içme suyuna engel olmak, tüm insanların sağlığını riske atmak demektir. Örgüt, halka düşmanlık ederek ateşkesi bozmuştur.” ifadesini kullandı.

Hükümet’ten yapılan yazılı açıklamada ise saldırılar nedeniyle müzakerelerin durduğuna işaret edildi.

Açıklamada, “Unutulmamalıdır ki diyalog gündeminin ilk maddesi her türlü şiddet eylemini ortaklaşa reddetmek ve ikincisi ise başta gıda, ilaç ve gaz olmak üzere kıtlığa neden olan ablukaları birlikte reddetmekti.” görüşüne yer verildi.

Silahlı kuvvetlerin, kamu güvenliğinin sağlanması için bölgede konuşlandığı belirtilen açıklamada, “Yalnızca bölge sakinlerinin özgürlüğü ve güvenlik koşullarının tam olarak sağlanması durumunda ulusal hükümet, diyalog masasına dönmeye istekli olacak.” denildi.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Petro, 2 Ocak’taki açıklamasında, silahlı isyancı örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ve diğer 4 silahlı grupla 6 aylık ateşkes sağlandığını duyurmuştu.

Kolombiya Gaitanist Özsavunmacıları (AGC) adıyla da bilinen Clan del Golfo da ateşkese dahil olmuştu.

Clan del Golfo

Kolombiya’da eski paramiliter güçlerden oluşan, narkotrafikçi suç örgütü Clan del Golfo’nun lideri, uyuşturucu kaçakçılarından “Otoniel” lakaplı Dairo Antonio Usuga, 24 Ekim 2021’de asker ve polisin ortak operasyonuyla yakalanmıştı.

Ülkedeki aşırı sağcı paramiliter grupların bazılarının 2006 yılında silah bırakmasının ardından ortaya çıkan Clan del Golfo’nun, halen binin üzerinde mensubunun olduğu tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir