İstanbul’daki tahıl anlaşması AB ve İngiltere’den Türkiye’ye övgü dolu sözler: Alkışlıyoruz

Ukrayna limanlarında bekletilen 25 milyon ton tahılla ilgili kriz İstanbul’da çözüldü. Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına tahıl ve diğer gıda ürünlerinin taşınmasına ilişkin Tahıl Sevkiyatı Anlaşması, Türkiye ve BM’nin öncülüğünde Dolmabahçe’de masaya oturan Rusya ve Ukrayna heyeti tarafından imzalandı.

“ERDOĞAN’IN ISRARLI YAKLAŞIMI SAYESİNDE OLDU”

İmza töreninde ilk olarak konuşan BM Genel Sekreteri Antonia Guterres, “Karadeniz’de bir umut ışığı var. Bir çare ışığı var. Bunun gerçekleştirilmesinde emeği olan herkese çok teşekkür ederim. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ısrarlı bir yaklaşımı sayesinde oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok teşekkür ederim. Türkiye’nin burada kritik bir rolü var” dedi.

ERDOĞAN: KÜRESEL GIDA KRİZİN ÇÖZÜMÜNDE ROL OYNAYACAK BİR GİRİŞİM

Guterres’in ardından konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “29 Mart’ta yaptığımız ve müzakere sürecinde önemli bir gelişmeyi sağlayan toplantının devamı gerçekleştiriyoruz. Tüm dünyayı uzun süredir meşgul eden küresel gıda krizinin çözümünde büyük rol oynayacak bir girişime vesile olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Tarım ve gıda tedariki pek çok açıdan önemlidir. Küresel bir sorun haline gelen gıda enflasyonunu kontrolüne de yardımcı olacak” dedi.

TÜRKİYE’NİN ROLÜNE DİKKAT ÇEKTİLER

İmzaların atılmasının ardından diğer ülkelerden de peş peşe açıklamalar yapılarak, anlaşmanın gerçekleşmesinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve Türkiye’yi öven ifadeler kullanıldı.

İNGİLTERE: TÜRKİYE’Yİ ALKIŞLIYORUZ

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, tahıl ürünlerinin Ukrayna limanlarından sevkiyatına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde imzalanan anlaşmanın sağlanmasında Türkiye’nin rolünden övgüyle bahsetti. Truss, “Ukrayna’nın tahılının uluslararası gıda pazarlarına ulaştırılması son derece önemlidir. Bu anlaşmanın sağlanmasındaki çabaları için Türkiye’yi ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ni alkışlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İngiltere ve müttefiklerinin bu noktaya ulaşılması için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten İngiliz Bakan, “Şimdi bu anlaşma uygulanmalı. Rusya’nın sözlerinin eylemleri ile uyumlu olduğundan emin olmak için (gelişmeleri) izliyor olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

UKRAYNA: TÜRKİYE VE BM’NİN AFTİF ROLÜNÜ TAKDİR EDİYORUZ

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Sybiha, İstanbul’da imzalanan Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’nın küresel gıda krizinin önlenmesi için önemli bir adım olduğunu ve Türkiye ile Birleşmiş Milletler’in (BM) “tahıl meselesinin” çözümünde oynadıkları aktif rolü takdir ettiğini belirtti.

Sybiha, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İstanbul’da imzalanan anlaşmaya değinerek, Ukrayna limanlarındaki engelin kaldırılmasına yönelik girişimin onaylandığını ifade etti. Bu anlaşmanın tahıl ihracatı için insani bir koridor oluşturulmasına olanak sağlayacağına işaret eden Sybiha, “Küresel gıda krizinin önlenmesi için önemli bir adım. ‘Tahıl meselesinin’ çözümünde BM ve Türkiye’nin aktif pozisyonunu takdir ediyorum.” ifadelerini kullandı.

AB: TÜRKİYE’Yİ ÖNEMLİ ROLÜNDEN DOLAYI TAKDİR EDİYORUZ

Avrupa Birliği de Türkiye’nin liderliğinde Ukrayna ve Rusya tarafından Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde imzalanan tahıl anlaşmasından memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell’in ofisinden yayınlanan resmi açıklamada, “Avrupa Birliği, Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler tarafından bugün İstanbul’da imzalanan ve Ukrayna’nın tahıl ihracatı için Karadeniz’in önündeki engelleri kaldırma anlaşmalarını memnuniyetle karşılıyor. Bu, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının neden olduğu küresel gıda güvensizliğinin üstesinden gelme çabalarında ileriye dönük kritik bir adımdır” denildi.

AB tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin çabaları takdir edilerek, “Türkiye’yi de bu anlaşmaya aracılık etme ve uygulanmasını desteklemedeki önemli rolünden dolayı takdir ediyoruz” ifadesi kullanıldı. Açıklamanın sonunda ise AB’nin sürece destek olduğu mesajı verilerek, “BM şartı uyarınca, AB, Rus liderliği tarafından kasıtlı olarak başlatılan bu savaşın sonuçlarının ele alınmasında BM Genel Sekreteri ile birlikte çalışmaya ve onu desteklemeye devam edecektir” denildi.

Related Posts

ABD ve Ukrayna savunma bakanları görüştü

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. ABD Savunma Bakanlığı’ndan …

Ünlü direktör Petersen ömrünü yitirdi

“Das Boot”, “Air Force One”, “Troy” üzere sinemalarıyla ünlenen Alman direktör Wolfgang Petersen vefat etti. Yaşamını Los Angeles’ta sürdüren …

Fındık emekçilerini taşıyan traktör devrildi: 1 kişi hayatını kaybetti, 12 yaralı

Kaza saat 19.00 sıralarında, Gölyaka ilçesi Toptepe mevkisinde meydana geldi. Hamamüstü Köyündeki fındık tarlasından aldığı personeller ile Düzce …

Ukrayna: Ağustos sonuna kadar 10 gemiye daha tahıl yüklemesi yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, 22 Temmuz’da İstanbul’da, Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM …

Ontario Başbakanı Ford, konuşurken ağzına giren arıyı çiğnedi

Kanada’nın Ontario eyaletindeki hükümetin başkanı, konuşması sırasında bir talihsizlik yaşadı. Başbakan Doug Ford, düzenlediği basın …

AUZEF kayıtları ne vakit, nasıl yapılır?

İstanbul Üniversitesi bünyesinde yer alan AUZEF’te kayıt süreçleri başladı. İmtihansız ikinci bir üniversitede okuma isteyenler AUZEF kayıtları 1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.