İstanbul’da yediemin otopark ve araç çekme fiyatlarına artırım

İstanbul’da yediemin otopark ve araç çekme ücretlerine zam yapıldı.

UKOME toplantısı, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında Yenikapı Dr. Kadir Topbaş Şov ve Sanat Merkezi’nde yapıldı.

Toplantıda, İstanbul Vilayet Emniyet Müdürlüğünün otopark kira masrafı, fatura, işçi ve bilhassa yakıt masraflarının artması nedeniyle masrafların karşılanamaz hale geldiğini tabir ederek, buna ait ek fiyat artışı talebinde bulunduğu açıklandı.

Teklifte yüzde 28 ile yüzde 42,9 oranında değişen artış istendi. Kelam konusu teklif oy birliği ile kabul edildi.

PARK YASAĞI 250 LİRAYA ÇIKTI

Buna nazaran, park yasağı halinde 175 lira olan çekme fiyatı 250 liraya, özel taşıma halinde 5 kilometreye kadar çekme fiyatı 190 lirada 250 liraya, 9,50 liralık kilometre fiyatı de 12 liraya çıkarıldı.

Yediemin otoparklarında motorlu bisiklet günlük fiyatı 5 liradan 6,50 liraya, motosikletler için 10 lira olan fiyatın 13 liraya, arabalar için 23 lira olan fiyatın 30 liraya, kamyonet, minibüs, arazi taşıtı için 25 lira olan fiyatın 32 liraya, kamyon, otobüs, tır, iş makinesi için 40 lira olan fiyatın 52 liraya, iş makineleri, römorklar için 60 lira olan fiyatın 78 liraya yükseltilmesine karar verildi.

Toplantıda, İstanbul Ulaşım AŞ’nin Sabiha Gökçen Havalimanı sınırlarının fiyat tarifelerinin belirlenmesi teklifi de görüşüldü.

Toplantıda, 21 Ocak 2014’teki UKOME kararıyla “SA-1, SA-2, SA-3” Sabiha Gökçen Havalimanı-Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı-Kadıköy, Taksim-Sabiha Gökçen Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı-Kavacık çizgilerinin karar altına alındığı fakat bu güne kadar faaliyete başlamadığı belirtilen teklifte, tarife fiyatları hakkında rastgele bir karar alınmadığı için fiyat kararının alınması ve bu çizgilerde çalışan otobüslerin faaliyete başlaması istendi.

Konuya ait kelam alan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel, havalimanlarından nakliyat yapılabilmesi için gerekli koşullar olduğunu belirterek, “Bunlardan biri yer tahsisi. Zira daha evvelki devirlerde de burada yer sorunlarından kaynaklı önemli hengameler, kasvetler oluştu. Münasebetiyle burada havalimanlarına nakliyecilik yapılabilmesi için buradan yer tahsisi, müsaade alınması gerekiyor.” sözlerini kullandı.

İzin alınmadan bu türlü bir çizginin kurulmasının mümkün olmadığını aktaran Yücel, “Yer tahsisi olmadan bu türlü bir fiyatın belirlenmesi hukuken mümkün değil” dedi.

İBB Ulaşım Daire Lideri Utku Cihan ise 2014 yılında meclis tarafından Ulaşım AŞ’ye yetki verildiğini kaydederek, “Aslında bizim burada talep ettiğimiz yalnızca bu verilmiş olan yetkinin tarifesini belirlemek. Emelimiz bir yine yetkilendirme yapmak değil. 3 tane güzergahın bedellerinin belirlenmesi teklifi” değerlendirmesini yaptı.

Yeniden kelam alan Yücel, “Böyle bir nakliyeciliği tesis etmeniz mümkün değil. Yani İETT bunu yapabilir. Yani onda bir zahmet yok. Aslında yapıyor da. AŞ olan bir şirketle ilgili buradan yer tahsis müsaadesi alınmadan bu türlü bir nakliyat yapılamaz. Yer tahsis sorunu sonrasında çözülebilecek bir konu” biçiminde konuştu.

Teklif alt kurulda görüşülmek üzere iade edildi.

ADAKART FİYATLARINA İNDİRİM

Adalar Kaymakamlığı’ndan gelen talep üzerine Adakart sahibi şahıslara (Adalar ilçesinde ikamet eden yahut çalıştığını resmi yazı ve SGK kaydıyla belgelendiren kişiler) Adalar Deniz Sınırlarında (İstanbul Deniz Otobüsleri İDO, Kent Sınırları ve Özel Deniz Motorları) 4 Limit yerine 2 Limit uygulanması teklifi de toplantıda teklif edildi.

Teklif oy birliği ile kabul edildi.

Öte yandan, Adalar’daki elektrikli araçların müddet uzatımı teklifi de oylandı.

Teklifte, Adalar ilçesinde toplu ulaşıma hizmet vermesi için 60 adet 3+1 tescilli araç alındığı ve hizmete başlandığı belirtildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Aselsan ile yürütülen ortak proje ile 13+1 kişilik araçların projesinin başlandığına vurgu yapılan teklifte, “Proje tamamlanana kadar Adalar ilçesinde hizmet veren elektrikli tescilsiz araçların kullanımı için verilmiş olan müddetin 18 ay kadar uzatımı gerekmektedir.” denildi.

Söz konusu teklif de mühlet uzatımı 6 aya indirilerek kabul edildi.

SINIRLI KULLANIMLI BİLETLERİN FİYATLARINA REVİZE

Toplantıda, Hudutlu Kullanımlı Biletlerin (SKB) bilet alımı sonrası bozuk para olarak 1 lira para üstü verdiği belirtildi.

Son devirde bozuk para basım maliyetinin artması ve darphanenin bozuk para basmaması münasebetiyle 1 lira derdi oluştuğu belirtilen teklifte, otomatlara kâfi düzeyde 1 lira desteği yapılamadığından SKB bilet fiyatlarının revize edilmesi istendi.

Oy birliği ile kabul edilen teklife nazaran, tek geçişlik bilet 15 lira, iki geçişlik bilet 25 lira olarak birebir kalırken, üç geçişlik bilet 32 liradan 35 liraya çıkarıldı. Beş geçişlik bilet 49 liradan 45 liraya indirilirken, 10 geçişlik bilet ise 88 liradan 90 liraya yükseldi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.