İstanbul’da tarihi zirve… Dünya basını Başkan Erdoğan’ın açıklamalarını böyle gördü

Rusya-Ukrayna savaşında ateşkesi sağlamak diplomasi trafiğini yürüten Türkiye, bir kez daha dünya siyasi arenasının kesişim noktası haline geldi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da Dolmabahçe’de Rusya Ukrayna barış müzakereleri için kurulan tarihi masa, dünya basını tarafından yakından takip edildi.

Sabah’ın haberine göre, Tarihi görüşmelere ev sahipliği yapan Türkiye’nin arabuluculuk rolüne bir kez daha dikkat çekilirken, Başkan Erdoğan’ın yaptığı açılış konuşmasında kullandığı ifadeler manşetleri süsledi.

BBC

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın barış müzakerelerinde yaptığı açılış konuşmasına dikkat çeken İngiliz medya kuruluşu BBC, Erdoğan’ın Putin ve Zelenskiy’i de ağırlama davetine yer verdi.

Başkan Erdoğan’ın, barış için somut adımların atılması için zamanın geldiğini vurguladığını belirten BBC, Erdoğan’ın “Barışın ve ateşkesin sağlanması iki tarafın da faydasınadır” sözlerine de yer verdi.

CNN

ABD’li haber kuruluşu CNN, tarihi görüşmenin açılış anlarını canlı takip etti. Başkan Erdoğan’ın, görüşmelerden her iki ülke için de olumlu bir sonuç çıkması temennisine yer veren CNN, Erdoğan’ın Putin ve Zelenskiy’e verdiği mesajları da manşete taşıdı.

THE GUARDIAN

Müzakere görüşmelerini canlı yayınlayan İngiliz The Guardian da, Başka Erdoğan’ın açılış konuşmasındaki başlıkları öne çıkardı. Erdoğan’ın, liderler zirvesi çağrısı yaptığını belirten The Guardian, Erdoğan’ın “Adil bir barışın kaybedeni olmayacağına inanıyoruz. Çatışmanın uzaması hiç kimsenin yararına değildir” sözlerine yer verdi.

LE FIGARO

Fransız Le Figaro da, İstanbul’da gerçekleşen Rusya Federasyonu-Ukrayna Müzakere Heyetleri Toplantısı’nı canlı takip eden kuruluşlardan biri oldu.

Erdoğan’ın açılış konuşmasında odaklanan Le Figaro, Erdoğan’ın bu görüşmelerin Ukrayna ve Rusya ile bölge ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını dilediği detayına yer verdi. Le Figaro, Erdoğan’ın “Müzakere süreci, barışa dair ümitleri yeşertmiş, tüm dünyayı heyecanlandırmıştır. Görüşmeleri bu kapsamda canı gönülden destekliyoruz” ifadelerini kullandığına dikkat çekti.

DEUTSCHE WELLE

Alman Deutsche Welle de, görüşmeleri canlı takip etti. İstanbul’da başlayan tarihi görüşmeleri, Başkan Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla veren DW, Erdoğan’ın barış mesajlarını manşete taşıdı. Ateşkes lideri çağrısı yapan Erdoğan’ın “Adil bir barışın kaybedeni olmayacağına inanıyoruz.” sözleri de öne çıkan başlıklardan oldu.

HAARETZ

İsrail gazetesi Haaretz, canlı gelişmeleri anbean güncelledi. İsrailli gazete, barış görüşmelerine ev sahipliği yapan Türkiye’nin rolüne dikkat çekti.

JERUSALEM POST

Bir diğer İsrail yayın kuruluşu Jerusalem Post da, tarihi görüşmeleri yakından takip etti. Barış görüşmelerinde yaşanan anları duyuran JP, Başkan Erdoğan’ın önceki gün Putin ile yaptığı telefon konuşmasına dikkat çekti.

Related Posts

Kiracı, konut sahibinden eşyalarını dışarı attığı gerekçesiyle şikayetçi oldu

İzmir’in Karabağlar ilçesinde bir bayan, ortalarında kira artışı konusunda uyuşmazlık bulunan mesken sahibinden, eşyalarını dışarı attığı …

Korkutan balık ölümleri

Geçen hafta Çandarlı Körfezi’ne dökülen Bakırçay’daki balık ölümleri yöre halkında endişe yaratmıştı. Tarımsal sulamada kullanılan Bakırçay’daki …

CHP’de hareketlilik! Kılıçdaroğlu hepsiyle birden görüştü

Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde partisinin büyükşehir belediye liderleri ile bir ortaya geldi. İMAMOĞLU ONLİNE KATILDI …

Romain Saiss: İyi bir reaksiyon gösterdik

Spor Toto Süper Lig’in 8’inci haftasında Beşiktaş, Fenerbahçe’yi konuk etti. Beşiktaş formasıyla Spor Toto Süper Lig’de ilk derbisine çıkan …

Chelsea’nin eski futbolcusu Ramires’ten emeklilik kararı!

Premier Lig grubu Chelsea’nin eski oyuncularından Brezilyalı Ramires, futbolu bıraktığını açıkladı. Emeklilik kararını toplumsal medyadan yaptığı …

TOFAŞ döneme 39 sayılık farkla girdi

TOFAŞ ligin birinci haftasında tüm oyuncularından sayı katkısı aldığı gayrette Onvo Büyükçekmece Basketbol’u 92-53 mağlup etti. Türkiye Sigorta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.