Irak Türkmen Cephesi Lideri Hasan Turan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde temaslarda bulundu

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, “Haklı çabamızda, dünyadaki bütün Türklerin takviyesi bizim için çok kıymetlidir. Bu gayretin de size ilham kaynağı olması ayrıyeten memnunluk ve gurur vericidir. Biz, büyük Türk milletinin kopmaz bir kesimiyiz. Şu anda verilen uğraş de Türk-Yunan istikrarını korumak adınadır. Buradaki ulusal duruşumuz ve onurumuz Türklük dünyası için de kıymetlidir. Güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte nerede olursak olalım varlığımız ve durumumuz, olumlu bir biçimde etkilenir. Benim siyasetim ve vizyonum budur.” tabirini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Irak Türkmen Cephesi Lideri ve heyetine teşekkür etti.

Töre, Turan ve beraberindekileri kabul etti

Daha sonra KKTC Cumhuriyet Meclisi Lideri Kuvvetli Töre, Turan’ı kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya nazaran Töre, kabulde yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türkü’nün geçirdiği sıkıntı evreler sonrasında ana vatan Türkiye’nin gerçekleştirdiği Memnun Barış Harekatı ile özgürlüğüne kavuştuğunu anımsatarak, bugün KKTC’de ulusal kimliğe dayalı yaşadıklarını kaydetti.

KKTC’yi daha da ileriye götürmek için Türkiye ile birlikte hareket ettiklerini tabir eden Töre, Cumhuriyetin varlığına sahip çıkmayı şehitler için misyon olarak gördüklerini, bundan sonraki jenerasyonlara de bunu borçlu olduklarını lisana getirdi.

Töre, Irak Türkmen Cephesi’ni selamladıklarını ve her vakit Irak Türkmenleri ile görüşme dileğinde olduklarını belirtti.

Turan da ziyaretin Irak Türkmen Cephesi’nin kurulduğu günden beri birinci resmi temas olma özelliği taşıdığını söz ederek, gayretlerinde Kıbrıs Türkü’nün her vakit büyük ilham kaynağı olduğunun altını çizdi.

Mücadelede her vakit Türk varlığını öne çıkaran toplumlar olduklarını vurgulayan Turan, “Ne kadar birbirimiz ile bağımız güçlü olursa, bunun uğraşımıza o kadar yararı olacaktır.” dedi.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’na ziyaret

Turan, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu tarafından da kabul edildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Bakan Ertuğruloğlu Kıbrıs Türk tarafının görüşlerini muhataplarıyla paylaşırken, Turan ve beraberindeki heyet birinci sefer KKTC’yi ziyaret etmekten duydukları memnuniyeti lisana getirdi.” tabiri kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.