İngiliz Ekonomist Timothy Ash’ten Merkez Bankası yorumu…

İngiliz Ekonomist Timothy Ash, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan kararname ile T.C. Merkez Bankası Başkan yardımcılarına yönelik paylaşımda bulundu.

İngiliz ekonomist Timoty Ash de Merkez Bankası’nda yapılan başkan yardımcısı atamalarının “Büyük olumlu bir adım” olduğunu söyledi.

Türkiye’yi yakından takip eden bir isim olarak bilinen Bluebay Varlık Yönetimi Stratejisti Timothy Ash, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Cevdet Akçay çok iyi bir ekonomist ve düşünür. Hatice Karahan harika. Fatih Karahan New York Merkez Bankası’ndan. Bu, Türkiye’nin merkez bankası için büyük bir dönüşüm. Erdoğan’dan Erkan’a büyük bir güvenoyu.”

TİMOTHY ASH KİMDİR?

Timothy Garton Ash 12 Temmuz 1955 doğumlu İngiliz tarihçi, yazar ve yorumcudur. Oxford Üniversitesi’nde Avrupa çalışmaları profesörü olarak görev yapmaktadır. Orta ve Doğu Avrupa üzerine yaptığı çalışmalar ile tanınır. Bölgedeki komünist rejimler, toplumun gizli polisle ilişkileri ve bölge ülkelerinin1989 devrimi ile birer Avrupa Birliği üyesi olmalarına uzanan süreç hakkında yazıları vardır.

Akademideki çalışmalarında Avrupa’da bir birlik olmanın rolünü ve özellikle ifade özgürlüğü başta olmak üzere temel hak ve hürriyetler ile toplumsal çeşitliliği birleştirmenin zorluklarını inceledi.

Babası II. Dünya Savaşı’nda subay olarak görev yapmış bir finansçıydı. Oxford’da Modern Tarih eğitimi almaya başlamadan önce İngiltere’nin Surrey ve Dorset şehirlerinde devlet okullarında okumuştur. Eğitiminin ardından Stanford Üniversitesi’nde de çalışmıştır. Önemli İngiliz gazeteleri The Spectator ve The Independent için editörlük yapmış, The Guardian’da düzenli olarak yazıları yayımlanmıştır. Yazıları ayrıca Radikal gazetesi için çevrilip Türkiye’de de yayınlanmıştır.

2005 yılında Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisi arasında gösterilmiştir.

patronlardunynasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx