Erdoğan ve arkadaşları kurmuştu: Boşnak öğrencileri FETÖ tuzağından kurtarıyor

Bosna Hersek’te faaliyet gösteren ve iki sefer el değiştiren FETÖ okulu Boşnak gençleri okullarına yönlendirmek için kendilerini gizliyor. FETÖ okulu olmasına karşın bunu gizlemeye çalışan örgüt yöneticileri gençleri tuzağa düşürmek için türlü yollara başvuruyor. 

İki defa el değiştiren ve son olarak Richmond Park Okulları olarak isimlendirilen FETÖ Okulu, birinci, orta ve lise düzeyinde eğitim veren bir okul. Örgütün bölgedeki üniversitesi ise Burç ismiyle faaliyet gösteriyor.

Her ne kadar FETÖ ile olan bağları inkâr edilse de Saraybosna’daki Burç Üniversitesi’nin çevrimiçi kütüphanesinde elebaşı Fetullah Gülen’e ilişkin Türkçe, İngilizce ve Boşnakça kitaplar olduğu ortaya çıkmıştı.

Bu durumun basına yansıması üzerine ise kitaplar üniversite kütüphanesinden kaldırılmıştı.

Bölgedeki FETÖ tehdidine karşı Türkiye ise tüm kurumlarıyla gayret veriyor. O kurumlardan biri de Maarif Vakfı.

Maarif Vakfı, Saraybosna’da açtığı okullarla bölgedeki gençlerin kaliteli bir eğitim alması için çalışıyor. FETÖ’nün gerçek yüzünü görenler, bu okullara kayıt oluyor, yakınlarını da FETÖ gerçeğine karşı uyarıyor.

FETÖ kuruluşlarına karşı yanlışsız ve kaliteli bir alternatif teşkil eden bir öteki kurum ise SEDEF Vakfı’na bağlı Memleketler arası Saraybosna Üniversitesi.

ALİYA İZZETBEGOVİÇ’İN TALEBİ ÜZERİNE ERDOĞAN VE ARKADAŞLARI SEDEF VAKFI’NI KURDU

Saraybosna Eğitim Geliştirme Vakfı (SEDEF) Lideri Hasan Topaloğlu Sedef Vakfı’nın 2003’te Aliya İzzetbegoviç’in “Türk kardeşlerimiz burada bir üniversite kursun. Gençlerimiz daha yakın olsun. İki ülke ortasında gelecek için sağlam bir köprü kurulsun” kelamları üzerine Bosna Hersek’te eğitime katkı vermek hedefli kurulduğunu söyledi. Topaloğlu, “Vakfı kurmaktaki temel hedefimiz merhum Aliya İzzetbegoviç’in talebini yerine getirmekti” dedi. Bilge önderin bu talebini memnuniyetle karşılayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları 2001 yılında Sedef Vakfı’nı kurarak 2003 yılında üniversite ve 2004 yılında öğrencilerine kapılarını açmış oldu. 

“Okulumuz Bosna Hersek’te kıymetli görevler görüyor” diyen Hasan Topaloğlu “Zaman içerisinde Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) Bosna’yı okullar vasıtasıyla rehin almasına mani olmak için açtığımız üniversite  ve daha evvel Maarif Vakfına devrettiğimiz birinci özel ilköğretim okulu bu manada çok kıymetli bir katkı sağlıyor” tabirlerini kullandı.

Bosna Hersek’in en büyük Vakıf Üniversitesi olan IUS’ta, Hollanda, Brezilya, Çin, Rusya, Balkanlar, Orta Asya, Kafkasya, Körfez ve Kuzey Afrika ülkeleri dahil 50’den fazla farklı ülkeden, bin 500’e yakın öğrenci, ABD, Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda, Hindistan, Mısır, Türkiye üzere 25 farklı ülkeden gelen alanlarında uzman akademisyenlerden tahsil görüyor. 1000’i aşkın IUS mezunu, dünyanın farklı bölgelerinde, alanlarında uzman olarak çalışıyor. 13 yıllık birikimini 5 farklı fakülte ve 18 farklı kısımda memleketler arası ortamda ve İngilizce olarak öğrencilerine aktarıyor.

IUS eğitimde disiplinlerarası yaklaşıma ehemmiyet veren bir eğitim modeli uygulanıyor. Buna nazaran öğrenciler; birinci sınıfta, hangi fakültede olursa olsun (Mimarlık ve Hukuk Programı hariç) ortak üniversite dersleri alıyor. İkinci sınıfa muvaffakiyetle geçince seçtikleri fakültenin ortak derslerini alıyor. Bu ortada, seçmeyi düşündükleri kısmında içinde bulunduğu fakülte dersleri ortasından, kısımları ile ilgili dersler başta olmak üzere seçim yapıyor.

Dünya Üniversiteler Birliği ve Avrupa’nın en büyük üniversiteler ağı Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi olan IUS, Erasmus+ ve Mevlana değişim programları ile Bosna Hersek’ten en fazla öğrenci gönderen ve ağırlayan üniversite olma özelliği taşıyarak, ABD, Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu menşeli üniversitelerle yüzlerce değişim mutabakatı imzalandı.
Saraybosna en hoş yerleşim yerlerinden biri olan Ilıcada 73 dönüm arazi üzerinde inşa edilen çok şık binalarla hem eğitim öğretim faaliyetleri yürütülmekte hem de öğrenciler için barınma gayesiyle yurtlar yapıldı. YÖK tarafından tanınan Saraybosna Üniversitesi 2014 yılında batı Balkanların En Uygun Üniversitesi oldu.

ERDOĞAN’A ONURSAL DOKTORA DİPLOMASI

Uluslararası Sarayborna Üniversitesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Onursal Doktora Diploması vermişti. Cumhurbaşkanı merasimde yaptığı konuşmada şunları söylemişti: 

“Özellikle bu türlü bir aktiflik vesilesiyle sizinle olmak beni çok memnun etti. Bugün bana verdiğiniz unvanı onurla taşıyacağım. İçinde yaşadığımız bu vakitte, kapsamlı eğitime sahip genç önderlere gereksinimimiz var. Bosna-Hersek, geleceğini bırakabileceği gençlere gereksinim duyuyor. Biz de bu kanıdan yola çıkarak farklı bilimler ve bahisler üzerinde çalışarak bilgileriyle ülkelerini güçlendiren öğrencilere burs veriyoruz. Bugün, gençlerin eğitimi için en uygununu vizyon edinen Saraybosna Eğitim Geliştirme Vakfı’nın (SEDEF) konuğu olmaktan memnuniyet duymaktayım. SEDEF, ilkokul ve liseden üniversiteye kadar bütün kademelerde eğitim vermektedir. Benim gençlere tavsiyem şudur: Üniversitede aldığınız klasik eğitimle yetinmeyin. Büyük işler yapın, fakat bunu yapabilmek için de karınca üzere çalışın.”

Related Posts

Mohammed’e kaza şoku

Galatasaray’ın Nantes’e kiraladığı ünlü futbolcu Mustafa Muhammed’in 2 milyon lira değerinde lüks cipiyle seyreden arkadaşı Mısır uyruklu Amr …

ABD ve Ukrayna savunma bakanları görüştü

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. ABD Savunma Bakanlığı’ndan …

Ünlü direktör Petersen ömrünü yitirdi

“Das Boot”, “Air Force One”, “Troy” üzere sinemalarıyla ünlenen Alman direktör Wolfgang Petersen vefat etti. Yaşamını Los Angeles’ta sürdüren …

Fındık emekçilerini taşıyan traktör devrildi: 1 kişi hayatını kaybetti, 12 yaralı

Kaza saat 19.00 sıralarında, Gölyaka ilçesi Toptepe mevkisinde meydana geldi. Hamamüstü Köyündeki fındık tarlasından aldığı personeller ile Düzce …

Ukrayna: Ağustos sonuna kadar 10 gemiye daha tahıl yüklemesi yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, 22 Temmuz’da İstanbul’da, Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM …

Ontario Başbakanı Ford, konuşurken ağzına giren arıyı çiğnedi

Kanada’nın Ontario eyaletindeki hükümetin başkanı, konuşması sırasında bir talihsizlik yaşadı. Başbakan Doug Ford, düzenlediği basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.