Dünyaca ünlü keman virtüözü Suna Kan hayatını kaybetti

Piyanist Gülsin Onay, sosyal medya hesabından Suna Kan’ın bugün hayatını kaybettiğini duyurdu Sanatçı Mayıs 2017’de sağlık sorunları nedeniyle uzun bir süre konser veremediğini belirterek “Kemanın kutusunu şimdilik, bu dünyadan gidinceye kadar kapattım” demişti.

SUNA KAN KİMDİR

1936 yılında, Adana’da dünyaya gelen Suna Kan henüz 5 yaşındayken Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Viyola sanatçı olan babası Nuri Kan’dan keman öğrenmeye başladı.

İlk resitalini 18 Nisan 1946’da Ankara Devlet Konservatuarı’nın konser salonunda veren sanatçı Mozart’ın 5’inci Keman Konçertosu’nu seslendir. bu resitalin ardından ‘Harika Çocuk’ olarak anılmaya başladı.

1948’de isme-özel olarak çıkarılan “İdil Biret ve Suna Kan’ın yabancı memleketlere müzik tahsiline gönderilmesine dair kanun” (Harika Çocuk Yasası) ile yurt dışında öğrenim görmek için devlet bursu almıştı.

Paris Konservatuarı’nı birincilikle bitiren Kan, dünyanın çeşitli yerlerinde verdiği konserlerle sayısız ödül kazandı. Suna Kan 1957 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solist sanatçılığına atandı. Uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda solist ve başkemancı olarak görev yapan Suna Kan’a 1971 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmişti.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir