Dertlilere Deva Hastalara Şifa Olan Susam Yağının Saymakla Bitmeyen Faydaları

Susam yağı, cevizimsi tadı ve aromasıyla bilinir ve yemek pişirmede de yaygın olarak kullanılır. Peki susam yağının sağlık açısından da birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? İçeriğimizde susam yağı kullanımının faydalarına, yan etkilerine ve dozajına daha yakından bakacağız.

Susam yağı yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıklar için doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Asya ve Afrika’da yaygın olarak yetiştirilen susam tohumlarından elde edilir.

Yemek pişirmede yaygın olarak tercih edilen susam yağının faydalarına hep birlikte göz atalım.?

Kalp sağlığını destekler.

Susam yağı, kalp için iyi olan tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Bu yağ asitleri kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

Enflamasyonu azaltır.

Susam yağı, anti-enflamatuar özelliklere sahip iki bileşik olan sesamol ve sesamin içerir. Düzenli susam yağı tüketimi vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya ve çeşitli hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

Bağışıklığı artırır.

Susam yağı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan antioksidanlar içerir. Ayrıca enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretimi için önemli olan çinko içerir

Diyabeti önler.

Susam yağı, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olduğu bilinen magnezyum içerir. Düzenli susam yağı tüketimi, diyabetin önlenmesine ve halihazırda rahatsızlığı olan kişilerde kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Kemik sağlığını teşvik eder.

Susam yağı, güçlü kemiklerin korunması için önemli olan kalsiyum içerir. Düzenli susam yağı tüketimi osteoporozu ve kemikle ilgili diğer durumları önlemeye yardımcı olabilir.

Cilt sağlığını iyileştirir.

Susam yağı, sağlıklı bir cildin korunması için önemli olan E vitamini açısından zengindir. Susam yağının cilde düzenli olarak uygulanması, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya ve genel cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Stresi azaltır.

Susam yağı, stresi azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olan tirozin adı verilen bir amino asit içerir. Düzenli susam yağı tüketimi, sakinleşme ve rahatlama hissini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Birçok faydaya sahip olan susam yağının bazı yan etkileri de elbette ki söz konusudur.?

Susam yağına karşı alerjik reaksiyon belirtileri arasında kaşıntı, şişme ve nefes almada zorluk sayılabilir.

Susam yağı tükettikten veya kullandıktan sonra bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, derhal tıbbi yardım alın.

Peki bahsi geçen yan etkilerden kaçınmak için neler yapılabilir?

Yan etkilerden kaçınmak adına alerji durumunuzu kontrol edebilir ve susam yağı dozunu düzenleyebilirsiniz.

Önerilen susam yağı dozu kişiye ve tedavi edilen duruma bağlı olarak değişir.

Genel bir kural olarak, az miktarda susam yağı ile başlamak ve zaman içinde dozu kademeli olarak artırmak en iyisidir. Önerilen maksimum günlük susam yağı dozu yaklaşık 4 yemek kaşığıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir