BM: İsrail güçleri 5 ayda 112 Filistinliyi öldürdü

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), “İşgal altındaki Filistin toprakları: Sivillerin korunması” başlıklı iki haftalık bir rapor yayınladı. 16-29 Mayıs’ta yaşanan gelişmelere göre güncellenen rapor, İsrail güçlerinin 2023’ün başından bu yana Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da 112 Filistinliyi öldürdüğünü gösterdi.

OCHA’nın raporunda, “1 Ocak-29 Mayıs 2023 tarihleri arasında, İsrail güçleri Doğu Kudüs de dahil Batı Şeria’da 112 Filistinliyi öldürdü. Bu, ölü sayısının 53 olduğu geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, iki kat daha fazla can kaybı demek” ifadeleri kullanıldı.

4 BİN 229 FİLİSTİNLİ YARALANDI

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, İsrail güçlerinin Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da sene başından 29 Mayıs’a kadar 107 Filistinliyi öldürdüğü kaydedilen raporda, 4 bin 229 Filistinlinin de yaralandığı aktarıldı. Fanatik Yahudi yerleşimcilerin, sene başından itibaren Filistinlilere yönelik 409 saldırı düzenlediği belirtilen raporda, söz konusu saldırılarda beş Filistinlinin öldürüldüğü ve 105 kişinin yaralandığı bilgisi de paylaşıldı. Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da 575 Filistinlinin evinin İsrail güçlerince yıkıldığı kaydedildi.

Raporda ayrıca, sene başından bu yana Filistinlilerin İsrail ve Filistin topraklarındaki eylemlerinde 18 İsraillinin öldüğü, 111 kişinin de yaralandığı bilgisi paylaşıldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir