Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi’den net bildiri: ‘Kal diyemeyiz’

Beşiktaş Kulübü Lideri Ahmet Işık Çebi, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Hürriyet’e konuşan Çebi, transfer konusuna açıklık getirdi.

Başkan Çebi’nin açıklamalarından satır başları şu biçimde:

“Transferlerde çok dikkatli davranıyoruz. Daha evvel yapılmış olan malum transferlerden neredeyse 14’ünden 4-5 yıl sonra kurtulmak kelam konusu oldu. Kamuoyunca malum olmak üzere bu futbolcuların şu anda bile Beşiktaş’tan aldıkları fiyatın yarısını alamadıklarını ve kendilerine kulüp bulamadıklarını kederle görüyoruz. O periyotlarda yapılan transferler hem gruba katkı vermediği üzere Beşiktaş’ın tahminen de borcunun 3’te birine sebebiyet vermişlerdir.”

“Dikkat çekmek isterim ki, bu bahsi geçen ve giden eski futbolcular şu anda kadro bulamadıkları üzere mukaveleleri bizde devam ederken bile istemeyerek de olsa fiyatlarının yarısını hatta 3’te 1’inin verilmesi durumunda farkı ödemeyi kabul etmemize karşın hiçbiri kendilerine kulüp bulup gidememişlerdir. Tüm Beşiktaş topluluğunun bu kelamlara çok dikkat edip ne demek istediğimi anlayacaklarını umuyorum. Bu adamları isteyen oldu da mı vermedik? Bu türlü bir algı yaratılmasını gerçek bulmuyorum.”

“ALTYAPIDAN GELEN GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇMAK GEREKİR”

“Bir futbolcuyu lider değil menajer pazarlar. Bir futbolcu para ediyorsa onun talibi vardır. Tüm kulüpler artık teknolojilerden yararlanarak futbolcuların performanslarını izliyorlar. Adam makûs değilse herkes kapınızı çalıyor. Emirhan, Rıdvan üzere. Bunu kongre üyelerimiz ve taraftarlarımız düşünmeli. Bizler yeterli işler yapıyoruz. Geldiğimizden bu yana ve bu devir bilhassa bunların olmaması için neredeyse fiyatlarının gerçek kıymetleriyle mukaveleler yapıldığı görülmektedir.”

“Altyapıdan bir çocuğu muvaffakiyete yönlendirebilecek en değerli etken onların önüne koyduğumuz gayedir. Beşiktaş’ta top oynadıklarını, oynayacaklarını bildikleri takdirde daha istekli ve hırslı olacaklardır. Bu sebeple altyapıdan gelen oyuncular bedelini bulduğu vakit ve kendileri de gitmek istiyorlarsa önlerini açmamız gerekir ki arttan gelen öteki gençlerimizin de önünü açmış olalım. Oyuncu istekli ve keyifli olmalı aksi halde kontrat ve içindeki hususlar bir şey söz etmez. altyapıdan gelen çocuklarımızın yıllarca forma giymesinin öbür genç kardeşlerimin yolunu kapatacağını biliyoruz. Bu sebeple altyapıdan A gruba gelmeli orada kendilerini göstermeli. Hem kendilerini hem Beşiktaş’a çıkar sağlamaları ve gittikleri yerde ülkemizi ve Beşiktaş’ı düzgün temsil etmeleri çok büyük kardır.”

“Rıdvan, ‘Hayallerim var lider bana müsaade et’ dedi. Tercihim bir mühlet Beşiktaş’ta top oynamasıydı ancak gitmek isteyene ‘dur’ demek hem kulübe hem futbolcuya ziyan verir. Futbolcu hayallerinin peşinde koşmak istiyorsa buna mahzur olmak hiç kimseye yarar sağlamaz.”

“YABANCI KURALI KALDIRILMALI”

“Bu dönem şampiyon biz oluruz. Beşiktaş’ın bu sene 120. yılı. Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılı. Tüm gruplar Cumhuriyetimizin ekipleridir. Hepsi istekli istekli. Bu sene ipi biz göğüslemeyi çok istiyoruz. Şu anda da Beşiktaş’ta kimi muhalif kümelerin fazla fuzuli konuştuklarını; kasıtlı, arka niyetli, provokatif davrandıklarını görüyoruz. Ancak bunlar bizi caydırmaya yetmez. Beşiktaş’a hizmet etmekten bizi alıkoyamayacaktır.”

“Özellikle bu transfer devrinde yabancıda 8+3 kuralının kulüplere ziyan verdiği üzere Türk futboluna bir katkısı olmadığı görülmekte. Yerli futbolcuya hak etmediği bonservisi isteyen kulüpler olduğu üzere futbolcuların da rehavet içinde olup ‘Nasıl olsa alanda 3 yerli oynuyor’ diye rekabet etmedikleri ve çok çalışmaya gereksinim duymadıklarını görüyoruz.”

“Bu sebeple bu kural ortadan kaldırılmalı. Türk atleti da Avrupalı ile rekabet edebilecek halde kendini yetiştirmeli. Ve hatta yabancı sayısı fazla olanların ceza, yerli sayısı fazla olanların da prim alacağı bir model her iki taraf için daha yararlı olacaktır.”

“GENÇ HAKEMLERE GÜVENMELİYİZ”

“Türk hakemlerinden her vakit için gurur duyuyorum. Hakemlerin şahıslar tarafından atanmasına son verilmesi sav edilen şaibeleri ortadan kaldıracaktır. Ve tercihim genç hakemlere güvenmemiz. Onların önünü açmamız hem Türk futbolu, hem kulüplerimiz, hem de eski ve hakemlerimiz açısından, TFF ve MHK açısından çok müspet bir durum olacaktır.”

“Bu sene hakemlerden olabilecek yanlışlarda herkesin çok reaksiyon göstereceğini biliyorum. Bu reaksiyonlardan çok daha fazlasını geçen yılın en büyük mağduru olarak benim vereceğimden kimsenin kuşkusu olmasın. Bugünden söylüyorum yarın kimse bana ‘bu sertlik neyin nesi?’ demesin. Başarılı olanı şiddetle takdir edeceğimiz üzere, başarısızlığı da çok daha şiddetle eleştireceğimizi, eleştirirken bir saniye tereddüt etmeyeceğimi belirtmek istiyorum.”

“Kamuoyunda futbolseverler, yorumcular 4-3-3 vakit zaman da 3-4-3 sistemi konusunu çok konuşuyor. Bir grubu teknik yöneticiye teslim ederken gereken bir denemeyi yaparsınız. Her saniye teknik adamlara karışmak, soyunma odasına inmek çok eskide kaldı. Çağdaş futbolda bu türlü bir şey kelam konusu değil.”

“Takımların hocalarından çok daha fazla Futbol bilgisi olan var. Bazen bu kadar arz varken teknik yöneticiler bir ortada çalışmalı diyorum. Türkiye’ye getirilen çok meşhur hocalar var, o vakit onlara yazık. Grup, hoca ve idare, taraftar alakasını bozmayı amaçladıklarını görüyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar arka niyetliler boşa kürek çekmiş olacaklar.”

Related Posts

Mohammed’e kaza şoku

Galatasaray’ın Nantes’e kiraladığı ünlü futbolcu Mustafa Muhammed’in 2 milyon lira değerinde lüks cipiyle seyreden arkadaşı Mısır uyruklu Amr …

ABD ve Ukrayna savunma bakanları görüştü

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. ABD Savunma Bakanlığı’ndan …

Ünlü direktör Petersen ömrünü yitirdi

“Das Boot”, “Air Force One”, “Troy” üzere sinemalarıyla ünlenen Alman direktör Wolfgang Petersen vefat etti. Yaşamını Los Angeles’ta sürdüren …

Fındık emekçilerini taşıyan traktör devrildi: 1 kişi hayatını kaybetti, 12 yaralı

Kaza saat 19.00 sıralarında, Gölyaka ilçesi Toptepe mevkisinde meydana geldi. Hamamüstü Köyündeki fındık tarlasından aldığı personeller ile Düzce …

Ukrayna: Ağustos sonuna kadar 10 gemiye daha tahıl yüklemesi yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, 22 Temmuz’da İstanbul’da, Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM …

Ontario Başbakanı Ford, konuşurken ağzına giren arıyı çiğnedi

Kanada’nın Ontario eyaletindeki hükümetin başkanı, konuşması sırasında bir talihsizlik yaşadı. Başbakan Doug Ford, düzenlediği basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.