Başarılı çocuklar yetiştiren 70 ebeveynin ‘asla yapmadığı’ 4 davranış

Yazar ve ebeveyn koçu Margot Machol Bisnow, başarılı çocuklar yetiştiren ebeveynlerin ‘neleri yapmadığına’ ışık tuttu.

9 Temmuz’da CNBC’de yayımlanan yazıda, Raising an Entrepreneur (Girişimci Yetiştirmek) isimli kitabı için 70 ebeveynle görüştüğünü belirten Machol Bisnow yapılmayan 4 davranış belirledi.

1. ‘HOBİLERE VAKİT KAYBI OLARAK BAKMAK’

Spor, görüntü oyunları, münazara yahut müzik… Ebeveyn koçunun görüştüğü bireyler, çocuklarının okul haricinde bir tutkusu olduğunu söyledi. Hobilerin, çocuklarının zihinlerini faal tuttuğunu bilen bu şahıslar, onları engellemedi.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; dünya genelinde 30 kentte 500 bini aşkın üyeye sahip, sabahları dans etmeyi teşvik eden Daybreaker isimli hareketin kurucusu Radha Agrawal, küçükken futbola çok meraklı olduğunu tabir etti.

Anne babasının takviyesiyle, ikiz kardeşi Miki Agrawal’la 5 yaşından itibaren günde üç saat futbol oynadığını belirten Aggrawal, üniversite grubunda da birlikte yer aldıklarını kaydetti. Agrawal, şu anki mesleğinin futbolla ilgili olmasa da spor sayesinde cüret ve dayanıklılık kazandığını vurguladı.

2. ‘HER VAKİT ONLAR YERİNE KARAR VERMEK’

Machol Bisnow, çocukları ismine karar vermenin ailelere cazip gelebileceğini söyledi:

“Ne de olsa yetişkinsiniz. Çocuklarınızı herkesten daha yeterli tanıyor ve onların acı çekmesini istemiyorsunuz. Fakat başarılı ebeveynler bu cazibeye direnir.”

Bağışlarla dünyanın dört bir tarafındaki öğrencilere yemek sağlanmasını amaçlayan FEED Projects’in kurucularından Ellen Gustafson’ın annesi Maura Gustafson, kızını bağımsız olmaya ve kendi aşına düşünmeye teşvik ettiklerinin altını çizdi:

“Ona, ‘Güven, fakat doğrula. Denetim et. Gerçek olduğundan emni ol’ derdim… Çocuğunuzun temkinli bir formda büyümesini ancak korkmamasını istersiniz.”

Gustafson, ebeveynlerin, çocuklarının güçlü yanlarını görebileceğini lakin evlatlarının da bunu anlamalarını sağlaması gerektiğini vurguladı:

“Bunu yapmanın en uygun yolu, ‘Sence gelecekte hangi seçimin sana daha yararlı olacağını düşünüyorsun?’ üzere sorular sormak.”

3. ‘PARA VE DİPLOMAYI MEMNUNLUKTAN DAHA KIYMETLİ GÖRMEK’

Uzman, diplomanın bir çocuğun ilgi alanlarıyla ilgisi yoksa boşa vakit harcandığı manasına gelebileceğini düşünüyor. Okula gitmekteki tek nedenin bir kağıt kesimi almak yahut yüksek maaşlı bir iş bulmak için gereken irtibatları sağlamak olduğu durumları da eleştiriyor.

Machol Bisnow’a nazaran bir şeyi gereğince seven ve onun için çok çalışan şahıslar, diploması olmasa da isteğini hayata geçirmenin yolunu bulabilir.

4. ‘FİNANSAL OKURYAZARLIĞI İHMAL ETMEK’

Machol Bisnow, “Konuştuğum ebeveynler, çocuklarını yüksek maaşlı bir iş aramaya hiçbir vakit itmemelerine karşın, hepsi çocuklarına şu ya da bu formda parayı öğretmek için gayret sarf etmiş” dedi.

Örneğin birinci şirketi Storyblocks’un yarısını 2012’de 10 milyon dolara satan teşebbüsçü Joel Holland, güçlü iş ahlakını erken yaşta ailesi sayesinde edindiğini vurguladı.

Holland, kendisi ve kız kardeşinin harçlık için meskenlerini süpürdüklerini belirtti:

“Yerler yemek yenebilecek kadar pak olmalıydı. Bu, bana çok çalışmayı öğretti. İlkokulda herkesin pateni vardı fakat ailem bana bunu almadı. ‘Eğer paten istiyorsan paranı biriktirmelisin’ dediler. O vakit beni kızdırmıştı lakin nitekim paranın pahasını anlamamı sağladı.”

Related Posts

2 torunu olan çift, tıpkı fakülteyi kazandı

Yaklaşık 35 yıl evvel evlenen Mahmut ve Ayşe Çakır çiftinin Şeyma ve Ahmet Enes isimlerinde iki çocukları dünyaya geldi. Bir kamu kurumunda …

Ünlü oyuncu Ashton Kutcher açıklamasıyla şaşırttı! İki yıl önce duyma ve görme yetisini kaybetmiş

Kelebek Etkisi olmak üzere birçok yapımda rol alan yıldız oyuncu Ashton Kutcher, National Geographic’te yayımlanan Running Wild With Bear Grylls …

Sinema tadında hava durumu! Görenlerin ağzı açık kaldı…’Bu efsane bir şey’

1982 yılından beri ABD’de 7 gün 24 saat TV’de hava durumu veren dünyanın birinci ve tek Hava Durumu Kanalı’nın (The Weather Channel) birincilere …

Keremcem: Şarkıcılığı oyunculuktan daha çok seviyorum

Şarkıcı Keremcem, Armağan Çağlayan’ın ‘Dur Bi Dinle’ isimli programında konuk olarak yer aldı. Armağan Çağlayan’ın “Oyunculuğu mu daha çok …

Melisa Döngel pembe ipli bikinisiyle gösteri yaptı! ‘Güzelliğin halis mi?’

18 Eylül 1999 yılında İstanbul’da dünyaya gelen hoş oyuncu Melisa Döngel, Osman Yağmurdereli Sanat Akademisi’nde eğitim aldı. Burada eğitimini …

Konya’ya gidecek olan Erdoğan’a, Gelecek Partisi’nden karşılama pankartı: Davutoğlu’nun memleketine hoş geldiniz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu akşam saat 20.00’de 5. İslami Dayanışma Oyunları Açılış Töreni için Konya Büyükşehir Belediyesi Stadyumu’nda olacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.