Bartın’da ‘köpeğe cinsel istismar’ davası: Sanık hakim karşısında

Bartın’da ‘komşusunun köpeğine cinsel istismarda bulunduğu’ savıyla hakkında dava açılan sanığın yargılanmasına devam edildi.

4. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanık M.D, şahitler, Bartın Etraf Kültür ve Doğal Varlıkları Muhafaza Derneği, Bartın Hayvanları Müdafaa ve Yaşatma Derneği ile çeşitli hayvan hakları derneklerinin yetkilileri ve taraf avukatları katıldı.

‘MASUMUM’ DİYEREK KENDİNİ SAVUNDU

Mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın aksiyonunun “cinsel atak ve tecavüz” olduğunun kamera kayıtlarıyla sabit olduğunu belirterek, M.D’nin 5199 Sayılı Hayvanları Muhafaza Kanununun “hayvanlara cinsel saldırı” ve “tecavüz” cürmünden cezalandırılmasını istedi.

Sanık M.D. suçlamaları kabul etmeyerek, “Ben günahsızım, hatasızım. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

Müşteki olarak davaya katılan avukatlar da görüntü kaydında ve şahit beyanlarında sanığın cinsel akın hareketinde bulunduğunun açık olduğunu ve mütalaaya katıldıklarını söyleyerek, sanığın en üst huduttan cezalandırılmasını talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Sanık avukatı ise mütalaaya karşı yazılı savunma yapmak için ek mühlet istedi. Duruşma, eksikliklerin tamamlanması için 30 Haziran’a ertelendi.

Duruşma sonrası davaya katılan dernekler ismine açıklama yapan Bartın Etraf Kültür ve Doğal Varlıkları Müdafaa Derneği Lider Vekili Diren Cevahir Şen, havyanlar için adalet istemeyi sürdüreceklerini lisana getirerek, sanığın en üst huduttan cezalandırılmasını istediklerini kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Bartın’da 26 Temmuz 2021’de M.D’nin (66) tarlada komşusunun köpeğine cinsel istismarda bulunduğunu gören bir kişi, o anları cep telefonuyla kayda alarak jandarmaya şikayette bulunmuştu.

Jandarma takımlarınca gözaltına alınan M.D, süreçlerinin akabinde “hayvana cinsel hücumda bulunmak yahut tecavüz etmek” suçlamasıyla sevk edildiği adliyede nöbetçi hakimlikçe tutuklanmıştı.

Daha sonra özgür bırakılan M.D. isimli denetim koşuluyla konut hapsine alınmıştı. Evvelki celsede, sanığın konut hapsinden muaf tutulmasına karar verilmişti.

Şüphelinin aksiyonunun, görüntü imgelerinden ve şahit beyanlarından “cinsel saldırı” niteliğinde olduğunun anlaşıldığı belirtilen iddianamede, M.D’nin 5199 Sayılı Hayvanları Muhafaza Kanunu’nun “Hayvanlara cinsel hücumda bulunan yahut tecavüz eden kişi 6 aydan 3 yıla kadar mahpus ve 100 günden az olmamak üzere isimli para cezası ile cezalandırılır” unsuru yeterince cezalandırılması isteniyor.

YENİ YASA

TBMM’de kabul edilerek maddeleşen Hayvanları Muhafaza Kanunu, geçen yıl 14 Temmuz 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş, evvelki yasaya nazaran kabahat niteliğinde olan “hayvanlara azap yapmak”, “acımasız ve zalimce muamelede bulunmak”, “hayvanlara cinsel akında bulunmak” ve “tecavüz etmek” fiilleri kabahat kapsamına alınmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.