Bakan Kirişci ve AKP’li Yıldırım, Erzincan’da sel bölgesinde inceleme yaptı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, 9 Haziran’da sel felaketinin yaşandığı Erzincan’da incelemelerde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, sel felaketinin meydana geldiği Erzincan’da incelemelerde bulundu. Artvin’in Yusufeli ilçesinden uçakla Erzincan’a gelen Kirişci ve Yıldırım, Vali Mehmet Makas’tan sel felaketiyle ilgili bilgi aldı.

Selden ziyan gören köy ve mahallelerde incelemelerde bulunan Kirişci ve Yıldırım, vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti. Başpınar köyünde incelemelerde bulunduktan sonra açıklama yapan Vali Mehmet Makas, selin akabinde devletin bütün imkanlarının seferber edildiğini söyledi.

Makas, “2 gündür bölgede sel felaketiyle gayret bağlamında devletimiz bütün imkanlarıyla burada. 165 iş makinesiyle dayanak veren Tarım ve Orman Bakanlığımız başta olmak üzere özel yönetimimize belediyemize ve bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. İçişleri Bakanlığımız AFAD kapsamında, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kaynaklarından transferler sürüyor” dedi.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ ANLAMAKTA ZAHMET ÇEKİYORUZ”

Yaşanan sel felaketi sebebiyle vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, can kaybının olmamasının en büyük tesellileri olduğunu söyledi.

Devletin bütün ögelerinin eforlarına, kendilerinin de DSİ olarak katkı sağladıklarını tabir eden Kirişci, “Derdimiz, tasamız vatandaşımızın acılarını, ıstıraplarını, yaşadıklarını bir an evvel olağana döndürmek. Burada dikkat etmemiz gereken konular var. İklim değişikliği diyoruz, bu iklim değişikliğini anlamakta zahmet çekiyoruz. Yaşanan hadise aslında iklimdeki değişimi de ortaya koyuyor. Vatandaşlar olarak daha dikkatli ve meteorolojinin ihtarlarına karşı teyakkuzda olmalıyız diye belirtmek istiyoruz. Vatandaşımızın yanındayız ve yaralarını sarmanın uğraşı içindeyiz” diye konuştu.

“BÜYÜK BİR FELAKET ÖNLENDİ”

Erzincan’da 2 gün evvel Başpınar, Kurutilek köyü ve kent merkezini tesiri altına alan yağış nedeniyle sel felaketi yaşandığını belirten AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ise şunları söyledi:

* “Rabbimize hamd ediyoruz can kaybı yok. Can kaybı geri gelmez ancak kaybolan mal yerine konur. Bugün örneğin Ankara’da gibisi bir sel felaketi yaşandı, orada can kaybımız var. Bir vatandaşımız vefat etti. Ankaralılara geçmiş olsun diyoruz.

* Erzincanlı tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun diyoruz. Birinci andan itibaren valimiz, belediye liderimiz, vilayet liderimiz, milletvekillerimiz seferber oldu. Tabii DSİ burada çok büyük bir sorumluluk aldı. Bütün iş makinelerini, kimin elinde ne varsa tüm imkanlar birleştirildi. Bu selin ziyanlarını hafifletmek ve selin istikametini değiştirerek meskun mahallere gitmesinin önüne geçildi.

* Büyük bir felaket, harikulâde çabayla halledilmiş oldu. Dün, bugün hummalı çalışma var. 165 iş makinesi var çalışmalar devam ediyor, bir yandan da hasar tespitleri yapılıyor. Devletimiz hemşehrilerimizin yanındadır. Yaralar sarılmaya başlanmıştır. Valilik buyruğuna gerekli kaynak gönderilmeye başlanmıştır.

* Bundan sonra bize düşen misyon yalnızca olay olduktan sonra süratle hareket edip ziyanı azaltmak değil, bu olay olmadan daha sorumlu davranacağız. Menfezlerin üzerini kapatmayacak, köprülerin altına büz koymayacağız. Selin yatağının tertemiz olmasını sağlayacağız, sel ağzına bina yapmayacağız. Bunlara dikkat edeceğiz.

* İnşallah bu çalışmalar acil müdahaleler tamamlandıktan sonra bunların da planlaması yapılması gerekiyor. Konutu yıkılan, hasar gören, ahırıydı, deposuydu hasar gören 3-4 vatandaşımız var, onların da her türlü ziyan ziyanı tazmin edilecek. Genel manada oluşan ziyan ziyan için devlet bütün imkanlarıyla seferber olmuş durumda gereği yapılacak.”

Kirişci ve Yıldırım, açıklama sonrası Başpınar köyünde meskeni hasar gören bir vatandaşı ziyaret etti. Kirişci ve Yıldırım, kent merkezindeki yapılan paklık çalışması bölgesinde bilgi aldı. Yıldırım, incelemeleri sonrası Refahiye ilçesine bağlı Kayı köyündeki meskenine giderken, Tarım ve Orman Bakanı Kirişci ise kent merkezinde kaldı. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.