Arjantin’in IMF ile vardığı borç ödeme anlaşması Kongre’de onaylandı

Arjantin Ulusal Kongresinin üst kanadı Senatörler Meclisinde uzun soluklu oturumun ardından yapılan oylamada 13 “hayır” ve 3 çekimser oya karşı 56 “evet” oyuyla, Arjantin’in IMF ile vardığı borç ödeme anlaşması onaylandı.

Geçen hafta Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nden geçen anlaşma, Senato’nun onayını da alarak yasalaştı. Yasanın yürürlüğe girmesi için Devlet Başkanı tarafından imzalanması gerekiyor.

Kullanılan 56 “evet” oyundan 20’si hükümet blogu Frente de Todos, 32’si muhalefet blogu Juntos por el Cambio ve 4’ü de diğer muhalif senatörlerden geldi.

Öte yandan, hükümet bloguna mensup 13 senatör, hükümetin girişimleriyle hazırlanan yasa tasarısı için “hayır” oyu kullandı.

Ülkede eski Devlet Başkanı ve mevcut Devlet Başkan Yardımcısı Cristina Kirchner’e yakın kesimler, hükümetin IMF ile anlaşmasına karşı çıkıyordu.

Senatodaki oturumda hükümetten ve muhalefetten birçok senatör, Arjantin’in temerrüde düşmemesi için IMF yapılan anlaşmayı imzalaması gerektiği üzerinde anlaşırken, Kirchner’e yakın senatörler ise IMF’den alınan borç nedeniyle eski Devlet Başkanı Mauricio Macri yönetimini eleştirdi.

IMF ile varılan anlaşma Senato’da tartışıldığı sırada başkent Buenos Aires’teki Ulusal Kongre binası çevresinde de gösteriler vardı.

Sol görüşlü grupların çağrısıyla yüzlerce kişi, hükümetin IMF ile anlaşmasını protesto etti ve IMF’ye borç ödenmesini reddetti.

– “BİZİM SORUMLULUĞUMUZ BİR ÇÖZÜM OLUŞTURMAKTI”

Arjantin Ekonomi Bakanı Martin Guzman, anlaşmanın onaylanmasının ardından Twitter hesabından, “Ne kadar acı olursa olsun, gerçek şu ki, IMF, önceki hükümetin kararıyla 2018’den beri Arjantin’de ve 1 yıldan biraz fazla sürede halkın sırtına 44.5 milyar dolarlık bir borç yükledi. Bizim sorumluluğumuz bir çözüm oluşturmaktı.” açıklamasında bulundu.

IMF ile yapılan diğer anlaşmalardan çok farklı bir yapılandırma anlaşmasına vardıklarını hatırlatan Guzman, anlaşmanın işçi ve emekli haklarını savunduğunu ve altyapı yatırımlarını genişlettiğini aktardı.

Guzman, anlaşma için IMF’nin onayının beklendiğini belirterek, “Anlaşma olmadan ödeme yapmak mümkün değildi. Ödeme yapamamak, Arjantin’de sermaye temini olmadığı, üretimde ve istihdamda düşüş ve döviz kurunu istikrarsızlaştıran etkiler anlamına geliyordu.” ifadesini kullandı.

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, 28 Ocak’ta ülkesinin IMF ile borç ödeme anlaşmasına vardığını açıklamış, 1 Mart’ta da yapılan anlaşma kapsamında ödemelerin 2026’da başlayıp, 2034’te biteceğini duyurmuştu.

Nüfusu 46 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Arjantin, eski Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin liderliğinde IMF tarihinin açtığı en yüksek krediyi içeren 57 milyar dolarlık stand-by anlaşmasını 2018’de imzalamış ve bu kapsamda fondan 44 milyar dolar kaynak kullanmıştı.

Related Posts

Serbest hekimler hasta bilgilerini MBYS’e bildirecek

HANDE ATILGAN Ankara – Sağlık Bakanlığı Mart 2021’de aldığı kararla serbest hekimlerin hasta bilgilerini MBYS üzerinden sisteme işlemelerini …

ABD’den ikiyüzlülük: Hem Yunanistan’a zırhlı araç gönderdi hem de diyalog daveti yaptı

ABD, geçtiğimiz günlerde Ege’de gayri askeri statüdeki Midilli’ye 23, Sisam’a ise 18 zırhlı araç sevk etmişti. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon …

‘OHAL’in maliyetleri’ raporu: Hukuk önünde hesabını soracağız

ANKARA – Mağdurlar İçin Adalet Platformu’nun “4.5.6. yılında OHAL’in Toplumsal Maliyetleri Araştırma Raporu”, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk …

Üsküdar’da pitbull dehşeti: Dört sefer ameliyat oldu, bacağını kaybedebilir

Üsküdar’da “yasaklı ırk” olarak tabir edilen bir köpek tarafından bedeninin çeşitli yerlerinden ısırılması sonucu ağır yaralanan 82 yaşındaki …

Gürültülü cinsel münasebetin cezası aşikâr oldu: Komşuları şikayet etti

İngiltere’nin Wrexham kentinde yaşayan 41 yaşındaki Kristin Morgan, gürültülü seks yaptığı gerekçesiyle komşuları tarafından şikayet edildi …

İsviçre’ye yenilen İspanya avantajını kaybetti

İspanya son haftadaki Portekiz maçı öncesi alanında beklemediği yenildi aldı. Boğalar, İsviçre’ye 2-1 yenilerek ikinci sıraya geriledi. Uluslar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.