Abdullah Avcı: Birinci gayemiz Üstün Kupa

Süper Lig’de transfer dönemi devam ederken Trabzonspor, çalışmalarını sürdürüyor.

Trabzonspor’un Şampiyonluk özel sayısına verdiği röportajda Trabzonspor Lideri Ahmet Ağaoğlu, “Başarıdan uzaklaşıldığında gidip tarih mıncıklamaya gerek yok.” kelamlarını kullanmıştı. Kulüp mecmuasına bu sefer Abdullah Avcı  röportaj vererek ligdeki amaçlarından bahsetti. Bordo-mavili kulübün altyapısı için de çarpıcı sözlerde bulundu.

14 Mayıs’ın kendisi için özel bir gün olduğunu belirten Avcı, “14 Mayıs benim için özel bir gün. 14 Mayıs 2005, U-17 Avrupa Şampiyonu olup kupa kaldırdığım gündü. 14 Mayıs 2022, Trabzonspor’la kupa aldığımız gündü.

Bunu ben de o gün fark ettim. Son bir buçuk ay, ‘şampiyon olduk olacağız’ üzere bir durum olduğu için ben şampiyon olduğumuz Antalya maçında ne olduğunu anlayamadım aslında. Olağanlaşmıştı. Kentte de kadroda da olağanlaşmıştı. ‘Mart’ta olamadık diye üzülmesinler’ dedim, ‘Nisan’da olur, iki bayramı bir ortada yaparız’ dedim. O denli de oldu. Şampiyonluğu tam olarak ne vakit nasıl hissettin dersen, ben son güne kadar şampiyonluğu hissetmedim.

Antalya maçında şampiyon olduk, gece yattık, kalktık, sonraki sabah da anlayamadım. Olağan bir uyanıştı yani. Bu sanıyorum normalleşmekten kaynaklanan bir şeydi. Lakin denize çıktığımız an, ben ‘Gerçekten çok büyük bir şey olmuş’ dedim. Bu öteki bir şeydi. Sinema platosu üzereydi denizin üstü, beşerler, yaşadığımız o his inanılmazdı.” diye konuştu.

“Sabır istedik”

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Trabzon’da bankacı bir taraftardan bir bildiri aldığını anlatan Avcı, “Sabah saat dokuzda. Özetle ‘bizlere sabretmeyi öğrettiniz, öğretmenler gününüz kutlu olsun!’ diyordu. Bu ileti benim için değerli. Dönem boyunca sabır istedik, münasebetlerini anlattık, oyun planımızı, oyuna bakışımızı anlattık. Bunların işe yaradığını, karşılık bulduğunu görmek hoş. Bir de bu şampiyonluk, inanıyorum ki geçmişte yaşanan tramvaların da silinmesini sağlayacak. Ayrıyeten bir şey daha var: ‘Dik oyna’ sloganı var ya, onun da değişmesi gerekiyor. Dik olalım, diklenelim de; oyun bugün o denli değil artık. Bizim altyapıda oynamış bir genç arkadaş bana bir gün sordu: ‘Hocam dedi, siz bunu nasıl yaptırıyorsunuz?’ ‘Neyi’ dedim. Topu çeviriyorlar, bir daha çeviriyorlar. Bizim taraftar buna reaksiyon verir dedi.

Dedim anlattık, sabır istedik, bak 38 pastan sonra gol oldu dedik, anlattık. A oluyormuş dediler, anladılar bizi dedim. Genç arkadaş, ben dedi topu alıp bir kez döndüğümde, hocamız çabucak düdük çalıp napıyorsun sen diye bağırırdı. Niçin? Dikine oynayacaksın! Niçin? Zira taraftar o denli istiyor. Taraftar baskısı tamam, bu oyun kültürü olabilir ancak dünyanın hiçbir yerinde bu türlü bir şey kalmadı. Trabzonspor’un geçmişte vakit zaman final bedeli taşıyan maçlarda kaybetmesinin nedeni de bu; baskıdan, dik oynama zorunluluğundan.” şeklinde konuştu.

“Sıfırdan başlayacağız”

Yeni döneme sıfırdan başlayacaklarını belirten Avcı, “Doğru. Yeniden, yeni, yine başlıyorsun. Sıfırdan başlıyorsun. Eşim yıllar evvel bir gün bana ‘Ne oldu, dedi, bu puanların hepsi silinecek mi artık?’ Evet her şey siliniyor aslında. Yeni mottolar, yeni amaçlar, yeni telaffuzlar artı oyunda eksik kalan ve geliştirmemiz gereken taraflar kümelerde şöyledir, ben buna çok dikkat ettim, şampiyon olsan da olmasan da, bir kümenin çalıştığı yer, oturduğu alan, sıhhat odası, yatak odası, restoranını dahil yeni döneme başlarken birtakım dokunuşların olması gereken yerlerdir. Değişimi o formda hissettirmen lazım. Onun için bunların hepsi ile alakalı, çalışmalar yapıyoruz. O nedenle yeni maksat ve telaffuzlar ve oyunda yeni gelişmeler olacak. Beslenmede de yenilikler olacak, restoranda da, sıhhatte da. Ve bu küme gücü arttıracak.” dedi.

“Burası verimli topraklar”

“Altyapı ile ilgili dizayn edilmesi gereken şeyler var.” diyen Avcı, “Bunu Liderimiz ve idare ile konuştum. Lakin şöyle bir hoşluğu var: Burası verimli toprak, daima söylüyorum. Trabzonspor’un şampiyon olan takımında Uğurcan, Ömür, Hüseyin, Serkan, Ahmetcan, birinci yarıda Parmak. Bu sayı çok uygun bir sayı. Yeniden de emelimiz bu sayıyı arttırmak. Daha kaliteli, daha eğitimli, daha verimli bir durum oluşturmak. Geldiğimizden beri biraz dokunduk, lakin daha yapmamız gereken şeyler var. Çalışıyoruz o yüzden. Bana bağlı. Ortada köprüde hoca var. U-19 kadromuz benim idman alanının yanında idman yapıyorlar. A ekiple tıpkı elbiseyi giyiyorlar, tıpkı tişörtü giyiyorlar, birebir malzemeyi kullanıyorlar. Oradan bazen oyuncu alıyorum, o denli kullanıyorum eğitim emelli. Artık bir de farklı yaş kümelerindeki antrenörlerimizi, futbol grubunun bir karşılaşma öncesi hem idmanda, hem tahlilde, hem duran topta, hem hamlede, hem savunmada nasıl hazırladığını göstermek için bir eğitime alacağız. Bir hafta on gününü geçirecek bizimle, bu türlü çalışmalar planlıyoruz bu dönem için özetle.” sözlerini kullandı.

“Öncelikli gayemiz Harika Kupa”

Abdullah Avcı, öncelikli amaçlarının Muhteşem Kupa olduğunu belirterek, “Önde ulaşılabilir amaçlar var. Bütüne bakmak değil de modülden bütüne gitmekte yarar var. Benim önümde şu an prestijiyle 30 Temmuz Harika Kupa finali var. Bunu alıp cebimize koymamız lazım. Sonra en yakın, ulaşılabilir gaye Şampiyonlar Ligi. Şayet play-off oynayacaksak kümelere kalmak var. Zira bu amaç, ülke puanı için, itibar için, tecrübe için ve kulübün iktisadına katkı için çok çok değerli. Onun dışında Trabzonspor’un forması bu ligde her vakit yarışacak esasen. Şampiyonlar Ligi’ne nazaran grup mı kuracaksın diyecekler.

Öyle bir şey yok. Bir defa mevcuttakinden daha âlâ bir takım kuracağız. Temmuz ayı ile Kasım ayı ortası tahminen de daha sonra irdelenmesi gereken bir dört ay olacak. Dünya Kupası’ndan ötürü Kasım’da devre olacak. Bu önümüzdeki dört ay, acayip ağır bir süreç. Burada maç trafiğinden fazla benim oyuncularımın toparlanma çalışmalarını yapmam lazım, yani rejenerasyonlarının çok gerçek olması lazım. Bununla ilgili mesela sıhhat takımını daha genişletiyorum. Mevcut takımımızın eksiklerini giderek biraz daha kaliteli hale getirmemiz gerekiyor. Üç kulvarda da gidebildiği nokta nere ise o çabanın içinde olacak Trabzonspor. Lakin evvel ulaşılabilir amaç ne ise maksat o; evvel Harika Kupa’yı kazanmak, akabinde Şampiyonlar Ligi’ne adım atmak.” biçiminde konuştu.

Related Posts

Mohammed’e kaza şoku

Galatasaray’ın Nantes’e kiraladığı ünlü futbolcu Mustafa Muhammed’in 2 milyon lira değerinde lüks cipiyle seyreden arkadaşı Mısır uyruklu Amr …

ABD ve Ukrayna savunma bakanları görüştü

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. ABD Savunma Bakanlığı’ndan …

Ünlü direktör Petersen ömrünü yitirdi

“Das Boot”, “Air Force One”, “Troy” üzere sinemalarıyla ünlenen Alman direktör Wolfgang Petersen vefat etti. Yaşamını Los Angeles’ta sürdüren …

Fındık emekçilerini taşıyan traktör devrildi: 1 kişi hayatını kaybetti, 12 yaralı

Kaza saat 19.00 sıralarında, Gölyaka ilçesi Toptepe mevkisinde meydana geldi. Hamamüstü Köyündeki fındık tarlasından aldığı personeller ile Düzce …

Ukrayna: Ağustos sonuna kadar 10 gemiye daha tahıl yüklemesi yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, 22 Temmuz’da İstanbul’da, Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM …

Ontario Başbakanı Ford, konuşurken ağzına giren arıyı çiğnedi

Kanada’nın Ontario eyaletindeki hükümetin başkanı, konuşması sırasında bir talihsizlik yaşadı. Başbakan Doug Ford, düzenlediği basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.