ABD’de bu yıl 232 kitlesel silahlı atak oldu

ABD’nin Tulsa kentinde Çarşamba günü bir hastanede meydana gelen silahlı hücumda 4 kişi ömrünü yitirdi. Kitlesel silahlı taarruzları kayıt altına alan Silah Şiddeti Arşivi kuruluşu, Tulsa taarruzuyla birlikte ülkede her yıl artış gösteren silahlı atakların 2022’nin birinci yarısı dolmadan toplamda 232’ye ulaştığını duyurdu. İstatistiklere nazaran, ülkede 2020 yılından itibaren akınlar 600’ü geçerek dikkat cazibeli bir yükselişe geçti.

Silah Şiddeti Arşivi, 2014 yılından itibaren tutmaya başladığı kayıtlara nazaran son üç yılda kitlesel silahlı hücumlarda gözle görülür bir artış olduğuna dikkat çekti. Yıllık 400’ü aşmayan hücumlar 2019 yılında 417 iken 2020 yılında 611’e ani bir sıçrama gösterdi. 2021’de ise kitlesel silahlı atak sayısı 700’e ulaşırken 2022’nin birinci yarısı dolmadan akın sayısı 232’ye ulaştı. Dünya üzerinde en fazla silahlı okul saldırısı ise ABD’de meydana gelirken, California eyaleti en fazla okul saldırısının gerçekleştiği eyalet oldu.

OKUL SALDIRISININ EN BÜYÜĞÜ VIRGINIA EYALETİNDE: 33 MEYYİT

Virginia eyaletinde 2007 yılında meydana gelen Blacksburg okul hücumunda 33 kişi hayatını kaybetti, okulda meydana gelen en büyük akın olarak kayıtlara geçen bu saldırıyı, 24 Mayıs’taki Texas eyaletindeki Uvalde ilkokul saldırısı 21 kurbanla takip etti.

Silahsızlanma konusunda kampanya yürüten sivil toplum kuruluşları, kitlesel silahlı hücum datalarını bir olay başına en az 4 kurbana nazaran hesaplıyor. ABD Kongre Araştırma Servisi ve FBI, kitlesel silahlı saldırıyı; birbirine yakın bir yahut daha fazla yerde 4 yahut daha fazla kurbanın hayatını kaybettiği cinayet olayı olarak tanımlıyor.

“SUÇLU ESASEN YASAYA UYMAYARAK HER BİÇİMDE SİLAH EDİNECEKTİR”

ABD Senatosu’nda vazife yapan Alabama Senatörü Richard Shelby, silah denetimi maddesine neden karşı çıktığını şöyle söz etti:

* “Silah kontrolü yasasının Birleşik Devletler Anayasası’nın hem lafzını hem de ruhunu ihlal ettiğine inanıyorum Kurucu Atalarımızın silah bulundurma ve taşıma hakkını kanunlara saygılı tüm Amerikalıların temel hakkı saydıkları açıktır.”

Silah alımının kısıtlanmasının yalnızca kendisini korumak isteyen vatandaşları engelleyeceğini belirten Shelby, hatalıların esasen maddelere uymadığını, hasebiyle maddeyle kısıtlama olsun yahut olmasın her halde silah edineceklerini vurguladı.

Alabama eyaleti Senatörü Shelby, insanların akıl sıhhati sıkıntılarının çözülmesi gerektiğini vurgulayarak “Bir ABD Senatörü olarak, kanunlara saygılı vatandaşların silah bulundurma ve taşıma haklarını ihlal etmeye çalışan gayretlere karşı çıkmaya devam edeceğim” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.