ABD açıkladı: Alternatif tahıl koridoru arıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na atıfta bulunarak, “ABD, Rusya’yı derhal Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na geri dönmeye çağırıyor.” dedi. Rusya 17 Temmuz’da anlaşmadan çekilmişti.

Patel, ABD’nin “ulaşması gereken yerlere tahıl göndermeye devam edebileceği yollar ve koridorlar bulmaya” çalıştığını söyledi ve Rus tarafından anlaşmaya geri dönmek istediklerine dair herhangi bir işaret görmediğini ifade etti.

Rusya, Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin aracılık ettiği Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı uzatmayı reddettikten sonra, dünyanın en büyük tahıl ihracatçılarından biri olan Ukrayna’nın tarım ve liman altyapısına saldırılar düzenledi. Saldırılar, Tuna limanları Reni ve Izmail’i de kapsadı.

Rusya, Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmeden önce, Tuna limanları Ukrayna’nın tahıl ihracatının yaklaşık çeyreğini oluşturuyordu. Tahıl mavnalara yükleniyor, Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyesi Romanya’nın kara suları yoluyla nehrin aşağısına, sonra da Romanya’nın Karadeniz’deki Köstence limanına aktarılıp oradan da gemilerle gönderiliyordu.

Ukraynalı yetkililer, saldırılarda gıda ihracatı için hayati bir rota olan Tuna Nehri üzerindeki Reni limanındaki tahıl ambarlarına zarar verdiğini açıkladı.

KAYNAK: REUTERS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx