AB: Ukrayna, Rusya’ya karşı “banknotlarla” değil, “silahlarla” direniyor

Avrupa Birliği (AB) Dış Alakalar ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Le Journal du Dimanche’e Rusya-Ukrayna Savaşı‘na ait değerlendirmelerde bulundu.

Josep Borrell, Ukrayna‘ya gönderilen askeri yardımların olabildiğince süratli ulaşması gerektiğini söyledi.

Borrell, Ukraynalıların silah ve teçhizatlara muhtaçlık duyduğuna işaret ederek, alanda Rusya’ya karşı “banknotlarla” değil, “silahlarla” direndiğini lisana getirdi.

‘RUSYA İLE DİYALOĞU KESMEMEK GEREKİYOR’

Josep Borrell, Ukrayna’daki savaşın sona ermesinden sonra Avrupa’nın Rusya ile bir ortada yaşamak zorunda kalacağını, bu nedenle Moskova ile diyaloğu sürdürmek için her türlü gayretin gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Borrell, “Rusya, var olmaya devam edecek ve onunla nasıl yaşamayı planladığımızı açıkça tanımlamak kıymetli. Bu çok sıkıntı olacak ancak Ruslarla diyaloğa geçmeliyiz. Rusya ile görüşmeye devam etmek gerekiyor” dedi.

‘UKRAYNA’NIN MÜZAKEREDEKİ DURUMU GÜÇLÜ OLMALI’

Josep Borrell, Avrupa Birliği‘nin, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından sonra birlik halinde hareket ettiğini belirterek, birtakım ülkeler ortasında hassasiyet seviyesinde farklılıklar yaşanabileceğini tabir etti.

Borrell, “Birlik içindeki farklılıklara karşın, Rusya’dan petrol ithalatımızı %90 oranında azaltmaya karar verdik ve Rusya’ya karşı altıncı yaptırımı daima birlikte kabul etttik” diye konuştu.

Borrell, tüm savaşların bir ateşkes ve müzakere ile sona ereceğine işaret ederek, Ukrayna’nın da bu kademeye “güçlü bir pozisyon” ile yaklaşması gerektiğini kelamlarına ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.